Zakładanie trawnika z siewu - krok po kroku

Zakładanie trawnika z siewu – krok po kroku

Zakładanie trawnika z siewu to czynność, którą powinien umieć wykonać każdy właściciel przydomowej posesji z ogródkiem. Zakładanie trawnika wymaga dokładności oraz sporego nakładu pracy, dlatego przygotowaliśmy instrukcję co należy zrobić krok po kroku, aby wyhodować piękny, zielony trawnik z siewu.

Krok pierwszy – wybór miejsca na trawnik

Przede wszystkim musimy określić wielkość oraz położenie trawnika. Przestrzeń w której chcemy mieć trawnik nie powinna być zacieniona, ponieważ trawa do wzrostu potrzebuje promieni słonecznych. Podmokły obszar na terenie ogrodu również nie będzie się nadawał do posadzenia trawnika. Należy dobrze przemyśleć jak dużą powierzchnię chcemy przeznaczyć na ogród, ponieważ po wybraniu gleby na nowy trawnik trudno będzie przywrócić ziemię do poprzedniego stanu.

Krok drugi – przygotowanie podłoża pod trawnik

Na przygotowanie podłoża składa się kilka czynności, które należy dokładnie wykonać:

  • Spulchnienie gleby poprzez przekopanie gruntu specjalnym sprzętem (szpadlem, glebogryzarką).
  • Zadbanie o to, aby ziemia była urodzajna i przewiewna: Jeśli ziemia jest zbyt gliniasta, dodajemy piasku oraz przekopujemy glebę, natomiast jeśli ziemia jest zbyt luźna dodajemy kompost lub ziemię próchniczą.
  • Zadbanie o odpowiedni odczyn pH gleby: Idealne dla traw jest lekko kwaśne podłoże, co oznacza pH około 6.

Krok trzeci – wyrównanie terenu

Bardzo ważne jest zadbanie o to, aby nasz trawnik nie miał uwypukleń oraz zagłębień. Utrudnią one, w znacznym stopniu, koszenie trawy oraz będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli nierówne przestrzenie są niewielkie wystarczy je udeptać, natomiast w przypadku większych powierzchni warto skorzystać z wału.

Krok czwarty – wybór nasion traw

Przy wyborze nasion traw musimy zdecydować do czego będzie miał służyć nasz trawnik, ponieważ w zależności od jego przeznaczenia wybierzemy inny rodzaj trawy. Trawy uniwersalne są łatwe w pielęgnacji oraz odporne na deptanie, w przeciwieństwie do traw ozdobnych, które są wrażliwe, źle reagują na deptanie oraz wymagają systematycznej pielęgnacji. Idealne do zabawy, wytrzymałe na deptanie są trawy sportowe.

Krok piąty – wysiew nasion do gruntu

Najlepiej wysiew trawy wykonać wiosną oraz jesienią, kiedy występują warunki sprzyjające kiełkowaniu nasion. Gleba powinna być głęboko nawilżona, temperatura w otoczeniu powinna wynosić od 10 do 20 stopni Celsjusza. Wysiew najlepiej wykonać po opadach deszczu, można też samodzielnie nawodnić ziemię.

Nasiona siejemy ręcznie lub za pomocą siewnika. Można siać krzyżowo co zapobiegnie nierównomiernemu rozmieszczeniu się nasion. Następnie grabimy ziemię aby przykryć nasiona, które powinny się znajdować około 1 cm pod powierzchnią.

Krok szósty – pielęgnacja oraz koszenie

Po wykonaniu wszystkich wcześniejszych czynności musimy już tylko pielęgnować nasz trawnik oraz oczekiwać na pierwsze kiełkujące nasiona. Nie możemy zapomnieć o regularnym nawadnianiu trawy. Na początku robimy to kilka razy dziennie, jednak nie dużą ilością wody. Należy zadbać o utrzymanie się wilgoci w górnych warstwach gleby.

Pierwsze koszenie trawnika powinno się odbyć gdy trawa urośnie na wysokość około 10 centymetrów. Przycinamy ją wtedy o połowę, czyli do około 5 centymetrów. Koszenie sprawia, że trawa się rozgałęzia, robi się gęstsza.