Odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive - czy to możliwe?

Uszkodzony pendrive – jak odzyskać dane?

Pendrive to nośniki danych, które używamy bardzo chętnie. Posiadają niewielkie rozmiary, dzięki czemu mieszczą się do kieszeni czy torebki, a dodatkowo są tanie. Dzięki pendrive można szybko przenieść dane, a pojemność pamięci jest zadowalająca, obecnie jest to kilka GB. Niestety, pamięć USB może łatwo ulec awarii i prowadzić do utraty cennych danych. Czy ich odzyskanie jest możliwe?

Jak odzyskać dane z uszkodzonego pendrive?

Uszkodzenie pendrive dla wielu osób wiąże się z koniecznością utraty danych, a wcale nie musi tak być. Odzyskanie danych na własną rękę jest bardzo trudne i wymagałoby posiadania w domu specjalistycznego sprzętu oraz oprogramowania. Z tego powodu lepiej jest zlecić odzyskiwanie danych firmie, która zajmuje się tego typu usługami na co dzień. Oczywiście nie jest pewne, że uda się odzyskać dane lub że będą one kompletne. Warto jednak spróbować, szczególnie jeśli informacje zgromadzone na pendrive miały duże znaczenie.

Jakie są przeszkody w odzyskiwaniu danych?

W wielu przypadkach uszkodzenie pendrive wiąże się z awarią banków pamięci, przez co odczytanie nośnika danych może dawać niekompletny obraz zawartości. Nowoczesne pendrive wykonane w technologii monolitycznej mogą przysparzać jeszcze większą ilość problemów, ponieważ odczytanie danych wymaga poznania pinów technologicznych, w które można wlutować przewody. Pinów jest mnogość, dlatego ich opracowanie to spory kłopot i pracochłonne zadanie. Kłopotliwe jest również zbudowanie algorytmu, który pozwoli na zdekodowanie danych. Jeśli klientowi zależy na kompletności odzyskanych informacji, tym większych nakładów pracy wymaga ich odczytanie.

Czy odzyskiwanie danych z pamięci USB jest drogie?

Niestety – jeśli przechowujemy dane na pendrive to musimy liczyć się z tym, że w przypadku uszkodzenia urządzenia zapłacimy słono za odzyskanie danych. Zresztą, nie zawsze jest to możliwe. Odzyskiwanie danych z pendrive wcale nie jest prostym zadaniem, jest to bardzo czasochłonna czynność, która wymaga precyzji i dużej wiedzy. Z racji tego, że odzyskanie danych z uszkodzonej pamięci USB będzie nieco trwało, klient drogo za to płaci. Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć ile, jednak może być to nawet kilkaset złotych. Wiele zależy od stopnia uszkodzenia pendrive oraz od tego, jakiej uległ usterce. Droższe będzie odzyskanie danych z pendrive wykonanego w technologii monolitycznej, a taką stosują obecnie najwięksi producenci pamięci USB. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest posiadanie kopii danych na komputerze czy karcie SD.