TOP 3 - najczęstsze usterki laptopów

TOP 3 – najczęstsze usterki laptopów

Laptopy to coraz popularniejszy rodzaj komputerów osobistych, umożliwiają one zdalną i przyjemną pracę w każdym miejscu na świecie. Niestety możliwość przenoszenia komputera oraz jego małe rozmiary, mogą być powodem wielu niebezpiecznych usterek z czego najczęstsze to:

Uszkodzenia mechaniczne

Z racji tego iż laptopy bardzo często się przenosi, są one narażone na różnorakie uderzenia, upadki, drgania oraz, które mogą spowodować poważne uszkodzenia sprzętu. Najczęściej występującymi usterkami mechanicznymi laptopów są:

  • Uszkodzenia matrycy

W wyniku uderzenia, ekran laptopa może pęknąć, rozlać się przez co sprzęt jest nie do użytku

  • Uszkodzenia dysku twardego (tradycyjnego dysku magnetycznego)

Poprzez uderzenie, oraz drgania dysk jest narażony na niepożądane działania, które mogą spowodować jego całkowitą awarię uniemożliwiając zapisywanie i odczytywanie zawartym na nim danych.

  • Uszkodzenia zawiasów

W wyniku częstego otwierania i zamykania laptopa, bardzo prawdopodobnym jest “wyrobienie zawiasów” przez co ekran nie będzie w stanie utrzymać jednej pozycji. W przypadku pęknięcia zawiasów oprócz braku możliwości otworzenia laptopa, istnieje zagrożenie uszkodzenia specjalnej taśmy łączącej kartę graficzną z ekranem laptopa.

  • Zalanie

W przypadku wylania płynu na klawiaturę, ciecz może dostać się do wnętrza komputera i spowodować zwarcie elektryczne, a tym samym uszkadzając komputer.

Uszkodzenia związane z zasilaniem

Jednym z najważniejszych atutów laptopów jest ich mobilność i możliwość przez kilka godzin bez podłączenia do sieci elektrycznej. Niestety w związku z tą funkcją mogą wystąpić różne groźne usterki takie jak:

  • Wyłamanie lub uszkodzenie gniazda ładowania

Przy zbyt dużej sile, możliwe uszkodzenia gniazda ładowania, co uniemożliwi nam jego podłączenie do prądu. Również należy uważać aby nie podłączyć nieumyślnie ładowarki od innego modelu gdyż posiada ona inne napięcie które może spowodować uszkodzenie systemu ładowania.

  • Utrata pojemności baterii

Akumulator laptopa, jak każdy akumulator ma swoją żywotność i przez długą pracę jego pojemność znacząco się zmniejsza, ukrócając tym samym możliwy czas pracy.

  • Usterka ładowarki

Podłączony kabel jest narażony na wielokrotne wyginanie, pociąganie, nadeptywanie itp. może to spowodować jego uszkodzenie.

Przegrzanie laptopa

Jak każdy komputer laptop wyposażony jest w układ chłodzący, który obniża temperaturę podzespołów chroniąc je przed uszkodzeniem. Jednakże prawidłowe działanie w laptopach może być zakłócone poprzez:

  • Nagromadzenie się kurzu wewnątrz
  • Zasłonięcie otworów wlotowych lub wylotowych.

Jak widać laptopy są narażone na wiele usterek, jednakże gdy korzystamy ze sprzętu prawidłowo prawdopodobieństwo wystąpienia awarii spada znacząco. A wiele z wymienionych wyżej awarii jest stosunkowo łatwa do naprawienia