Test prędkości Internetu - każdy może go łatwo przeprowadzić

Test prędkości Internetu – każdy może go łatwo przeprowadzić

Jak przetestować swojego dostawcę Internetu? Wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy, że test prędkości Internetu przeprowadzić można z pomocą narzędzi dostępnych online. UPC Speed Test pomoże Ci określić dokładną szybkość Internetu.

Pomiar prędkości Internetu – jak to wygląda?

Test prędkości internetu działa poprzez mierzenie czasu, jaki potrzebny jest na przesłanie i pobranie danych między twoim urządzeniem a serwerem internetowym. Podczas testu prędkości internetu wysyłane są pakiety danych z Twojego urządzenia do serwera i z powrotem. Czas, jaki jest potrzebny na ich przesłanie, jest mierzony w megabitach na sekundę (Mb s). Test prędkości Internetu może być przeprowadzony za pomocą różnych narzędzi dostępnych online lub za pośrednictwem dedykowanych aplikacji. Strony internetowe dostarczają szybkich odpowiedzi, a także porównania z innymi dostawcami sieci.

Prędkość Internetu oraz inne parametry

Test prędkości internetu ocenia kilka parametrów, w tym prędkość pobierania (ang. download) i wysyłania (ang. upload), opóźnienie (ang. latency) i stabilność połączenia. Prędkość pobierania określa, jak szybko dane są pobierane z Internetu na Twój sprzęt. Jak łatwo się domyślić, prędkość wysyłania określa, jak szybko dane są przesyłane z Twojego urządzenia do Internetu. Opóźnienie odnosi się do czasu reakcji między twoim urządzeniem a serwerem internetowym i jest wyrażane w milisekundach. Im mniejsze opóźnienie, tym szybciej serwer odpowiada na zapytania twojego urządzenia. Stabilność połączenia pozwala zbadać, czy łącze internetowe działa w każdych warunkach.

Od czego uzależniony jest wynik pomiaru?

Wyniki testu prędkości Internetu zależą nie tylko od tego, jak szybkim łączem dysponujesz. Wpływ na pomiar ma także obciążenie serwera do i z którego wędrują dane. Faktyczna prędkość łącza internetowego podlega pod wiele czynników, w tym liczbę uruchomionych na komputerze programów, porę dnia (sieć i serwery są różnie obciążone o różnych godzinach), liczby osób korzystających z sieci oraz lokalizacji serwera w sieci. Dlatego warto wykonać minimum 3 testy, w odstępach kilkudziesięciu minut. Osiągnięte wyniki pojawią się w polach szybkość ściągania i szybkość pobierania.

Korzyści jakie przynosi Speedtest

Jeśli jesteś dostawcą Internetu, wyniki niezależnego pomiaru pozwolą Ci w pierwszej kolejności porównać swój przesył danych z konkurencją. Jeśli zaś jesteś użytkownikiem, test szybkości Internetu pozwoli Ci sprawdzić, czy Twoje łącze ma taką przepustowość, za jaką płacisz. Jeśli jakość obrazu podczas oglądania filmów online pozostawia wiele do życzenia, a lagi podczas grania w trybie online psują rozrywkę, sprawdź, czy dostawca rzeczywiście wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Sprawdź prędkość, z jaką możesz pobierać i wysyłać dane z komputera, tabletu czy komórki.

Ile powinna wynosić prędkość wysyłania danych?

Jeśli chodzi o standardowe czynności, takie jak wysyłanie plików, e-maili lub przesyłanie wiadomości, minimalna prędkość wysyłania danych wynosi około 1 Mb/s. By zapewnić sobie wygodne korzystanie z platform streamingowych, stabilne transmisję live lub płynny przesył danych w chmurze, potrzebna będzie szybkość kilku lub więcej Mb/s.

Zaleca się, aby minimalna prędkość internetu dla gier online wynosiła co najmniej 5 Mbps. Dla najlepszej jakości rozgrywki zaleca się prędkość internetu wynoszącą co najmniej 10 Mbps. Dla gier na konsolach, takich jak PlayStation czy Xbox, zaleca się jeszcze wyższą prędkość internetu, około 25 Mbps lub więcej. Sprawdź na speedomat.pl na co możesz sobie pozwolić.