Systemy automatyki przemysłowej

Systemy automatyki przemysłowej

Współczesny przemysł, niezależnie od branży, nie mógłby istnieć, gdyby nie mniej lub bardziej zaawansowane systemy automatyki przemysłowej. Przedsiębiorcy w poszukiwaniu rozwiązań zwiększających wydajność i powtarzalność oraz wytwarzając produkty o założonej jakości są poniekąd zmuszeni posiłkować się automatyką. Jedynie przy niewielkich seriach i produkcji jednostkowej automatyka przemysłowa może się nie sprawdzić.

Przede wszystkim wydajność

Marginalizacja lub całkowita eliminacja udziału człowieka w procesach wytwórczych pozwala na ogromne oszczędności. Dziś, kiedy w każdym dziale gospodarki firmy konkurują ze sobą przede wszystkim ograniczając koszty, szczególną wagę przywiązuje się do zwartych systemów opartych na automatyce. Automatyzacja procesów odbywa się zarówno poprzez sterowanie maszynami, jak również coraz większy udział robotów. Wiele prostych prac wykonywanych dotąd przez ludzi o niskich kwalifikacjach zastępowana jest przez robotyzację. Dla przedsiębiorcy wygodniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie jednego czy kilku wykwalifikowanych automatyków od rzeszy osób zajmujących się ręcznym pakowaniem i tym podobnymi pracami.

Czym są systemy automatyki przemysłowej

Automatykę najczęściej wykorzystuje się na liniach produkcyjnych oraz w maszynach. Systemy naczyń połączonych to także odpowiednie oprogramowanie komputerowe, pozwalające nie tylko zwiększać wydajność bez spadku jakości, ale też minimalizować przestoje, analizować ewentualne awarie czy informować o nieprawidłowościach w produkcie gotowym (np. zbyt mała masa, uszkodzone opakowanie etc.).

Sterowanie systemami automatyki odbywa się za pomocą paneli. W ich skład wchodzą zazwyczaj: klawiatura (również o ograniczonej liczbie przycisków), monitor (coraz częściej dotykowy), przyciski i sterowniki. Dla płynnego działania systemu ważne są zarówno odpowiednio dobrane oprogramowanie, jak i podzespoły, jak: pompy, silniki, sterowniki, obudowy, układy rozruchowe czy zawory. Jedną z polskich firm wyspecjalizowanych w projektowaniu i wytwarzaniu wysokiej klasy komponentów używanych w systemach automatyki przemysłowej jest COMEL. Przedsiębiorstwo obecne na rynku od trzech dekad oferuje także wsparcie inżynieryjno-projektowe. Więcej szczegółów o ofercie można znaleźć na stronie https://abc-automatyka.pl/.