Soczewki przeznaczone dla astygmatyków

Soczewki przeznaczone dla astygmatyków

Jeszcze niedawno powszechne było przekonanie, iż nie istnieją soczewki dla astygmatyków, a osoby posiadające tę wadę wzroku skazane są na okulary. Nie jest to jednak prawda, gdyż na rynku dostępne są modele o specjalnym kształcie, korygujące niezborność.

Czym jest astygmatyzm?

Rogówka astygmatyka ma nieregularny kształt, zamiast prawidłowego wycinka kuli przypomina piłkę do rugby. Taka wada powoduje, iż wiązka promieni wpadająca do oka nie skupia się w jednym, a w dwóch punktach na siatkówce, co z kolei wywołuje nieostre widzenie.

Objawy i rozpoznanie

To, co niepokoi posiadaczy niezborności, to najczęściej niewyraźne widzenie, mrużenie oczu, bóle głowy. Astygmatycy często widzą proste linie jako krzywe, kontury są nieostre. Wada wpływa również na umiejętność skupienia się, co rzutuje na możliwość długotrwałego prowadzenia samochodu czy pracę. Nietypowe objawy obserwowane są także u dzieci, u których mogą być błędnie interpretowane jako nadpobudliwość psychoruchowa bądź lenistwo. Dzieci z niezbornością charakteryzują trudności w nauce, przyswajaniu informacji czy czytaniu. Jeżeli u malucha w wieku do 3 lat nie zostanie wykryty i korygowany duży astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm), to może dojść do niedowidzenia na jedno bądź oboje oczu. Prawidłowa diagnoza może zostać postawiona przez lekarza okulistę lub optometrystę po przeprowadzeniu wywiadu i szeregu specjalistycznych badań. Na podstawie ich wyniku lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia, okulary bądź soczewki dla astygmatyków.

Szkła kontaktowe

Posiadacze niezborności nie mogą korzystać z klasycznych soczewek przeznaczonych dla krótko lub dalekowidzów. Te stworzone z myślą o astygmatykach cechują dodatkowe parametry, które niwelują zniekształcenia obrazu. Toryczne soczewki dla astygmatyków Acuvue dzięki unikalnej budowie pozostają stabilne na oku i nie obracają się oraz nie przemieszczają, nawet przy prowadzeniu aktywnego trybu życia. Szkła kontaktowe użytkowane przy niezborności korygują osobnicze różnice w budowie oka, co umożliwia fizjologiczne skupianie promieni świetlnych na siatkówce oka. Wyeliminowanie nieprawidłowości pozytywnie wpływa na pracę narządu wzroku, co pociąga za sobą lepsze samopoczucie, brak bólów głowy, umożliwia skupienie się przy pracy bądź nauce.

Istnieją również metody laserowej korekcji wzroku, polegająca na nadaniu rogówce właściwego kształtu, wymodelowaniu jej w oparciu o topografię rogówki. Sposób dostosowywany jest indywidualnie do pacjenta w zależności od parametrów anatomicznych gałki ocznej.