Na co dzień używamy komputerów do pracy, wykonywania zakupów, surfowania w sieci czy grania. Podczas pracy ściągamy różnego rodzaju pliki, instalujemy programy, jesteśmy narażeni na działanie wirusów. W wyniku takich działań komputer może zwalniać i przestaje pracować wydajnie. Już samo uruchamianie trwa znacznie dłużej, a jeśli pozostawimy taki komputer, problem będzie się dalej pogłębiał.
Dlaczego komputer zwalnia?
Aby przyśpieszyć komputer, najpierw należy znaleźć przyczyny zwolnionej pracy. Mogą mieć bardzo różne podłoże. Jeśli komputer użytkujemy już kilka lat to na pewno w tym czasie system zwolnił – warto go przeinstalować, a czasem dobrze byłoby dołożyć pamięć czy wymienić stare podzespoły, które mogą nie nadążać za nowymi programami. Wolna przestrzeń na dysku może być zapełniona, a czasem problemy z działaniem komputera są spowodowane nieprawidłową eksploatacją. Nawet starszy sprzęt można utrzymać w dobrej kondycji, o ile tylko będziemy pamiętali o tym, że co jakiś czas musimy o niego odpowiednio zadbać.
Jak przyśpieszyć działanie komputera?
Sposobów na przyśpieszenie pracy komputera jest kilka, jednak zależą one od przyczyny, która wpływa na mniejszą wydajność. Warto poznać kilka metod na to, by komputer działał znacznie szybciej.
- Zbyt mała ilość miejsca na dysku – Komputer może znacznie zwalniać, kiedy jest przepełniony danymi. Co jakiś czas warto wykonać czyszczenie dysków ze zbędnych plików, które obciążają pamięć. W szczególności należy pozostawić nieco wolnego miejsca na dysku z partycją systemową, ponieważ system tworzy tam pliki tymczasowe – kiedy zabraknie mu miejsca to sprawi, że komputer zacznie spowalniać.
- Zbyt dużo plików tymczasowych – system podczas pracy generuje pliki tymczasowe, których nadmierne nagromadzenie na dysku spowalnia pracę urządzenia. Warto co jakiś czas skorzystać z oczyszczania dysku lub z programu CCleaner, które usuwa pliki tymczasowe i ogółem niepotrzebne w komputerze w przeciągu kilku minut. Dzięki temu nie narażamy się na to, że sami usuniemy pliki, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania systemu.
- Aplikacje uruchamiane przy starcie komputera – wiele aplikacji spowalniających komputer, uruchamia się już podczas startu urządzenia. Należy wejść w menadżera zadań i w karcie „uruchamianie” wyłączyć te aplikacje, których wcale nie potrzebujemy zaraz po włączeniu się komputera. Co jakiś czas w ten sposób należy posprzątać autostart.
- Przeinstalowanie systemu – kiedy komputer jest bardzo „zaśmiecony” i inne zabiegi przyśpieszające jego pracę nie działają, co pewien czas warto zabezpieczyć cenne dane i dokonać przeinstalowania systemu. Zapewni to zwiększenie wydajności urządzenia.