Pięć popularnych błędów przy sprzedaży domu - jak ich uniknąć?

Pięć popularnych błędów przy sprzedaży domu – jak ich uniknąć?

Sprzedaż nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Do każdego rodzaju nieruchomości trzeba podejść indywidualnie, ze względu chociażby na kwestie prawne. Sprzedaż mieszkania różni się od sprzedaży domu. Wiele zależy również od samego sprzedającego. To właśnie sprzedający ma wpływ na to, jak potencjalny kupiec postrzega nieruchomość. Niestety ignorancja bądź też niewiedza w temacie sprzedaży jest błędem, który może rzutować na podjęcie decyzji przez kupujących. Nie ma co ukrywać, sprzedaż jakiegokolwiek lokalu to długi i żmudny proces. Poniżej przedstawiono pięć najczęściej powtarzających się  problemów na które warto zwrócić uwagę przy sprzedaży domu.

Niewłaściwa wycena nieruchomości

Najpopularniejszym błędem, który odstrasza kupujących jest niewłaściwa wycena nieruchomości. Często zdarza się, iż cena sprzedaży jest wygórowana. Zdarza się tak z racji tego, że dom zazwyczaj ma wartość sentymentalną, wywołuje w sprzedających mnóstwo emocji. W tym przypadku wartość odnosi się do wewnętrznych uczuć sprzedającego, a nie do realnych wartości. Dodatkowo dom wymaga większych nakładów finansowych przy remontach czy bieżących naprawach. Logiczne jest, iż sprzedający chcą je odzyskać. Przy wycenie domu warto odciąć się od emocji i na chłodno przeprowadzić kalkulację. W oszacowaniu wartości nieruchomości pomoże odniesienie się do czterech głównych kryteriów: sytuacji na rynku, lokalizacji, stanu technicznego lokalu oraz popytu. Sprzedaż domu jest problematyczna również ze względu na kwestię działki. Najłatwiejszym rozwiązaniem problemu wyceny nieruchomości jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Zna on rynek nieruchomości oraz korzysta z dostępnych tylko jemu danych. Ponadto nie jest emocjonalnie związany z domem więc jego postrzeganie nie jest zaburzone przez wewnętrzne sentymenty.

Ogłoszenie o sprzedaży

Kolejną, często ignorowaną przez sprzedających kwestią jest ogłoszenie. Zdarza się, że ten punkt jest traktowany po macoszemu, ale to właśnie od ogłoszenia najwięcej zależy. To ono ma zwrócić uwagę potencjalnego kupca na konkretną ofertę sprzedaży domu. W ogłoszeniu powinien znaleźć się dość szczegółowy opis nieruchomości, dotyczący także poszczególnych pięter oraz pomieszczeń, a także działki, ogrodu i lokalizacji. Przy konstrukcji ogłoszenia warto spojrzeć na dom obiektywnie, przedstawić wady jak i zalety. Warto również poinformować o roku wybudowania, technologii jaką został wybudowany oraz przeprowadzonych pracach remontowych. Informacjami, które ubogacą ogłoszenie są np.: pobliska komunikacja, punkty edukacyjne, sklepy oraz walory rekreacyjne. Słabej jakości zdjęcia dodane do ogłoszenia również nie zachęcą kupujących aby zapoznać się z ofertą.

Bałagan, rodzinne zamieszanie podczas prezentacji domu

Kiedy już znajdziemy potencjalnego kupca trzeba pokazać mu dom. Tutaj pojawia się kolejny problem. Bałagan, rodzinne zamieszanie, krzątające się pod nogami zwierzęta to tylko kilka sytuacji, które w znacznej mierze zaniżają prawdopodobieństwo sprzedaży domu. Nikt nie chciałby mieszkać w domu, w którym nie czuje się komfortowo, a właśnie tak poczuje się potencjalny kupiec w środku rodzinnego zamieszania. Warto wybrać dzień kiedy nikogo nie będzie w domu i odpowiednio się do niego przygotować. Szanse na sprzedaż domu wzrosną, gdy sprzedający będzie dysponował dokumentacją dotyczącą: np. podatku od nieruchomości, kosztów ogrzewania oraz historią powstania i remontów budynku.

Ustalenie jednej ceny za sprzedaż

Coraz częściej przy sprzedaży korzystamy z usług biura nieruchomości. Jest to dobre rozwiązanie, ale tylko w momencie gdy korzystamy z usług jednego pośrednika. Wielu sprzedających uważam, iż im więcej tym szybciej dojdzie do transakcji. Wszyscy pośrednicy wystawiają tę samą ofertę, ale z różnicą w cenie, która jest uzależniona od wynagrodzenia pośrednika. Potencjalny kupiec widząc ten sam dom z różną ceną sprzedaży może uznać ofertę za niewiarygodną.

Wady i zaniedbanie domu

Duże wady czy zaniedbania domu negatywie wpływają na postrzeganie nieruchomości. Cieknący dach czy wilgoć na ścianach skutecznie odstrasza potencjalnego kupca. Dobrze jest również odświeżyć kolor na ścianach, zmienić dodatki czy pozbyć się mebli, które są nam niepotrzebne. Dużą różnicę można zauważyć nawet po zmianie zasłon. Zainwestowanie w  naprawę wad czy usterek znacząco podnosi szanse na sprzedać. Warto pamiętać o tym, iż taka inwestycja może się zwrócić.

Sukces przy sprzedaży nieruchomości składa się z wielu czynników. Dobrze jest zwrócić uwagę na wszystkie. Szybką i bezproblemową transakcję gwarantuje również nie popełnianie błahych błędów oraz odpowiednie przygotowanie się do rozmowy z potencjalnym kupcem. W uniknięciu błędów podczas sprzedaży domu może pomóc Ci biuro nieruchomości ABA, które specjalizuje się w sprzedaży domów i mieszkań.