Popularność sauny w domach prywatnych stała się niezwykle duża odkąd nastała moda na zdrowy tryb życia. Nie ulega wątpliwości, że sauna ma wiele właściwości prozdrowotnych, które są w stanie zdecydowanie polepszyć stan zdrowia, a także działać, jako prewencja wielu chorób. Większość osób udaje się do sauny w salonach spa, na siłowniach lub na basenach, ale warto także pomyśleć o zbudowaniu własnej sauny, gdyż dzięki współczesnym piecom, jest to bardzo łatwe.
Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców. Są to:
- Piece opalane drewnem
- Piece elektryczne
- Tradycyjne z grzałką i kamieniami
- Dwufunkcyjne z grzałką, kamieniami i generatorem pary
Chcąc wybrać odpowiedni piec do domowej sauny, warto zastanowić się nad rodzajem pieca, ale także jego mocą, gdyż warunkuje to jego poprawne działanie.
Który rodzaj pieca do domu?
W domach prywatnych zdecydowanie bardziej poleca się stosować piece elektryczne, gdyż są one o wiele łatwiejsze w obsłudze, a także bezpieczniejsze. Ich działanie nie wymaga dobudowywania komina, a wystarczy jedynie podłączenie do instalacji elektrycznej. W skrajnym przypadku potrzebne będzie gniazdko z siłą, ale dotyczy to jedynie pieców o najwyższej mocy, które są przeznaczone do saun komercyjnych o relatywnie dużych powierzchniach. Tradycyjny piec elektryczny z grzałką i kamieniami jest optymalnym rozwiązaniem, ale jeśli ktoś chce dodatkowo ułatwić sobie korzystanie z pieca, może także zainwestować w piec dwufunkcyjny.
Piec, o jakiej mocy wybrać?
Na rynku dostępne są piece różnych producentów, które oferują szerokie spektrum mocy. Można wybrać piec, który jest dedykowany do małej, jednoosobowej sauny, a także piec, który sprawdzi się w saunie na kilka lub kilkanaście osób. Podstawową zasadą dobierania mocy pieca jest to, że powinien mieć jeden kilowat mocy, na jeden metr sześcienny powierzchni. To zapewni odpowiedni poziom grzania, a także utrzymania stałej, wysokiej temperatury. Z tego wynika praktyczna rada, która mówi, że nie chcąc być zmuszonym do kupowania bardzo mocnego pieca, warto zbudować nieco mniejszą saunę, adekwatną do swoich potrzeb.
Zbyt słaby piec do sauny?
Jeśli okaże się, że moc pieca jest zbyt niska do określonej kubatury sauny, nie będzie można osiągnąć w niej odpowiedniej temperatury, lub nagrzewanie się będzie trwało bardzo długo. Standardowym czasem, w którym odpowiednio dobrany piec nagrzeje saunę, jest nie więcej jak kilkadziesiąt minut. Wybierając zbyt mały piec, może trwać to nawet kilka godzin, o ile cała sauna jest dobrze zabezpieczona termicznie i ciepło nie będzie uciekać.