Odzyskiwanie danych z dysku, pendrive, telefonu – cennik

Odzyskiwanie danych z dysku, pendrive, telefonu – cennik

Usterki nośników przechowujących dane zdarzają się często. Nie każdy ma jednak zgromadzoną kopię danych, dlatego ich utrata może się okazać szczególnie dotkliwa. Na szczęście są możliwości na to, by odzyskać dane z uszkodzonego dysku, pendrive czy karty pamięci. Warto jednak sprawdzić, ile może nas kosztować taka usługa.

Przyczyny awarii nośników danych

Nośniki danych, jak każde urządzenia elektroniczne mogą ulec awarii i z taką możliwością powinien się liczyć każdy z nas. Karty pamięci czy pendrive mogą ulec usterce nawet w wyniku długotrwałego użytkowania i starzenia się ich elementów. Zazwyczaj jednak nośniki są nieprawidłowo przechowywane w kieszeniach czy w torebkach, gdzie mogą łatwo ulec uszkodzeniom mechanicznym. Nie poleca się również korzystać z nośników na publicznych komputerach, ponieważ można łatwo zainfekować nośnik wirusem, powodującym utratę dostępu do danych. Niestety, takie przypadki często się zdarzają i to głównie z racji zaniedbania użytkowników.

Jakie są ceny odzyskiwania danych?

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie określić, jaka będzie cena odzyskiwania danych. Zajmują się tym firmy, które mają ustalone indywidualne cenniki. Ceny zależą od wielu czynników, między innymi od rodzaju uszkodzenia oraz od typu nośnika. Najtaniej odzyskamy dane z nośników takich jak karty pamięci czy pendrive – przy sprawnym nośniku będzie to około 100-300 złotych, przy uszkodzeniu mechanicznym 200-1000 złotych. Odzyskiwanie danych z dysków SSD może nas kosztować od 200 do nawet ponad 4000 złotych. W przypadku zwykłych dysków twardych taka usługa kosztuje od 200 do nawet 3500 złotych. Jak widać, rozpiętości cen są ogromne.

Skąd wynika zróżnicowanie cen odzyskiwania danych?

Ceny odzyskiwania danych zależą od typu nośnika oraz od rodzaju awarii, jakiej uległ. Należy bowiem pamiętać, że nośniki różnią się między sobą nie tylko samą pojemnością, ale również technologią wykonania czy materiałem. Dla przykładu, odzyskanie danych z nowoczesnych dysków SSD jest nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku tradycyjnych dysków. Im bardziej zaawansowana technologia wykonania nośnika, tym więcej jest pracy przy odzyskiwaniu danych. Warto również pamiętać o tym, że utracone dane nie zawsze są możliwe do odzyskania, nawet mimo szczerych chęci zajmujących się tym specjalistów. Cenę ustala się indywidualnie – firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych najpierw dokonują analizy i wyceny usługi, o której informują klienta. Często cena ewentualnego odzyskania danych znacznie przewyższa cenę samego nośnika.