Laptop to towarzysz życia coraz większej ilości osób. Zabieramy go ze sobą do szkoły, na wykłady, do pracy, a także na weekendowe wyjazdy lub urlop. Mobilność, niezależność i lekkość wykorzystywania w każdych warunkach spowodowały niewiarygodny wręcz wzrost popularności. Jednakże różnorodne warunki użytkowania rodzi pewne zagrożenie zanieczyszczeniem podzespołów laptopa. Im trudniejsze warunki, tym częściej wskazane jest czyszczenie. Wbrew pozorom jednak jest to zabieg, którego nie powinniśmy wykonywać samodzielnie.
Jakie są objawy zabrudzonego laptopa?
W miarę zbierania się zanieczyszczeń dochodzi do zatykania otworów wentylacyjnych, które przewidział producent. Ponadto kurz i pyły dostają się do mechanizmów wentylatora laptopa. Najważniejszym i najłatwiej zauważalnym objawem jest szybsze i mocniejsze nagrzewanie się komputera. W normalnych warunkach, kiedy korzystamy na przykład z Internetu, komputer o dobrej konfiguracji nie powinien grzać się wcale. Oprócz rosnącej temperatury pojawia się także głośniejsza praca komputera. Wynika to z dwóch kwestii – pierwszą jest wyższa temperatura i maksymalne obroty wentylatora, drugą natomiast zanieczyszczenie wirnika i utrudnienie jego pracy.
Wyładowania antystatyczne – poważne zagrożenie
Ruch powietrza w czasie pracy odkurzacza może powodować powstawanie groźnych wyładowań. Nie jest tajemnicą, że najczęściej w amatorskich warunkach wykorzystuje się właśnie odkurzacz. Opływające naładowane elementy obudowy powietrze może dodatkowo elektryzować również wewnętrzne podzespoły. We współczesnych, mocno rozwiniętych i wyżyłowanych komputerach, nawet najmniejsza iskra lub inne wyładowanie może doprowadzić do bardzo kosztownej awarii. Ponadto odkurzając laptopa bez demontażu obudowy powodujemy ruch wiatraków, które to na swoich silnikach także mogą generować prąd. Podstawą w czyszczeniu wiatraka dowolną metodą jest jego zabezpieczenie przed obracaniem.
Inne popularne błędy i uszkodzenia
Osoby mniej precyzyjne, lub też chcące dokładniej oczyścić komputer bardzo często zbyt blisko przykładają głowicę odkurzacza lub też pędzelki i inne przyrządy. Naderwanie nawet niewielkiego kondensatora może doprowadzić do unieruchomienia laptopa. Ponadto nieodpowiedni pędzelek to również okazja do tworzenia wyładowań elektrycznych. Niefachowy demontaż obudowy do czyszczenia może również powodować brak późniejszego spasowania lub nawet całkowite odpadanie konkretnych paneli.
W jaki sposób wyczyścić laptopa?
Skoro wiemy już, że laptopy mają tendencję do zabrudzeń i trzeba je czyścić, jak to zatem robić? Biorąc pod uwagę kosztowne naprawy najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowego serwisu komputerowego. Dzięki temu właśnie unikniemy jakichkolwiek problemów, a nawet najgłębsze zakamarki zostaną oczyszczone z każdej drobiny. Koszt takiej usługi jest naprawdę niewielki w stosunku do tego, jak bardzo poprawi się praca, wydajność i komfort. Ponadto otrzymamy gwarancję na usługę i będziemy mogli korzystać z komputera przez kolejny rok lub dwa.