Naprawa zalanego laptopa – poradnik komputerowy

Naprawa zalanego laptopa – poradnik komputerowy

Laptop to wygodne urządzenie, z którego korzystamy w różnych okolicznościach. Podczas codziennego użytkowania czy transportu sprzętu nie jest trudno o zalanie, czy zawilgocenie. Pod wpływem działania wody zarówno system, jak i poszczególne podzespoły mogą przestać działać w sposób prawidłowy. Warto wiedzieć, w jaki sposób postąpić, kiedy dojdzie do zalania laptopa. Dzięki kilku prostym czynnością, będzie się dało uratować urządzenie.

Co zrobić, gdy dojdzie do zalania laptopa?

Kiedy laptop zostanie zalany, bezwzględnie należy odłączyć go z prądu, by zapobiec spaleniu się urządzenia. Zalanego lub zawilgoconego laptopa nie powinno się uruchamiać, by sprawdzić czy działa. Ta czynność może uszkodzić komputer. Z laptopa należy wyciągnąć baterię poprzez rozkręcenie obudowy. Nie można tej czynności zaniechać z powodu obawy przed utratą gwarancji – jeśli laptop nie był dodatkowo ubezpieczony to zalanie z pewnością sprawi, że serwisy odmówią naprawy gwarancyjnej. W przypadku zalania klawiatury, laptopa należy odwrócić w taki sposób, by ciecz nie mogła wpływać do jego wnętrza. Komputer należy oczyścić chłonnymi ściereczkami i wodą destylowaną, a także osuszyć jego wnętrze. Jeżeli boimy się tej czynności lub nie potrafimy jej wykonać to najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczenie laptopa do serwisu. Jest duża szansa, że uda się przywrócić urządzenie do prawidłowego działania.

Jak oczyścić wnętrze laptopa?

Ciecze, a w szczególności słodkie napoje czy herbata spowodują, że we wnętrzu laptopa osadzi się osad. Można go rozpuścić w wodzie destylowanej, którą nasączamy wacik lub delikatną ściereczkę. Gdy osad znajduje się w trudno dostępnych miejscach, można pomóc sobie niewielką szczoteczką. Czynność należy wykonywać bardzo delikatnie i z wyczuciem, by nie uszkodzić drobnych elementów np. płyty głównej. Oczyszczone i wyciągnięte z wnętrza podzespoły dla pewności powinno się wysuszyć suszarką. Czynności te można wykonywać w domu, o ile tylko znamy się na rozkręcaniu i czyszczeniu laptopa. W innym wypadku zlecamy czynność do wykonana w wyspecjalizowanym serwisie.

Czy zalany laptop da się uratować?

Jeśli zaraz po zalaniu odłączymy laptop z prądu, wyjmiemy baterię i obrócimy klawiaturę to szanse na uratowanie komputera są duże. Oczywiście o ile nie będziemy próbowali uruchamiać sprzętu, kiedy nie jest oczyszczony i wysuszony. Szybka reakcja i prawidłowe postępowanie z zalanym sprzętem to klucz do sukcesu. Oczywiście nie każdy zalany laptop da się uratować, jednak dotyczy to stosunkowo niewielkiej ilości urządzeń i to głównie tych, o które po zalaniu nikt odpowiednio nie zadbał.