Najczęstsze awarie laptopów - jak wybrać dobry serwis komputerowy?

Najczęstsze awarie laptopów – jak wybrać dobry serwis komputerowy?

Laptopy to przenośne komputery, które stosunkowo często się psują. Wynika to z delikatnych podzespołów podatnych na wzrost temperatury, a także ze sposobu eksploatacji urządzenia. Kiedy dojdzie do usterki laptopa warto wiedzieć, jak wybrać dobry serwis komputerowy i mieć możliwość skorzystania z solidnej naprawy, która nie obciąży nadmiernie portfela.

Co psuje się w laptopach?

Każdy laptop jest inny, dlatego nie ma reguły, czy ulegnie usterce. Mimo wszystko, dla komputerów przenośnych pewne awarie są typowe i nie dziwią pracowników serwisów. Do najczęstszej awarii należy uszkodzenie połączeń BGA, które powstaje w wyniku nieostrożnego przenoszenia laptopa lub jego intensywnej eksploatacji. Wytrzymałość połączeń lutowanych jest ograniczona, szczególnie jeśli laptopa używamy na co dzień i przez dłuższy czas. Kolejna typowa usterka to uszkodzenia złączy i gniazd. Złącza USB, gniazda słuchawek czy zasilania mogą ulec usterce, gdy są często używane lub kiedy dostanie się do nich zabrudzenie – o to nietrudno podczas użytkowania laptopa. Słabym punktem przenośnych komputerów są także matryce, które przestają działać prawidłowo między innymi z powodu uszkodzenia taśm. Usterka matrycy może być wywołana upadkiem laptopa, a także jego nieostrożnym otwieraniem lub zamykaniem. Z biegiem czasu taśmy ulegają zużyciu, dlatego problemy z ekranem mogą pojawiać się już po ustaniu gwarancji na sprzęt.

Dlaczego laptopy się psują?

Laptopy i notebooki to delikatne urządzenia, z którymi należy się równie delikatnie obchodzić. Niestety, wiele osób o tym zapomina, szczególnie podczas nauki czy pracy. Laptopy mogą się zepsuć jeszcze na gwarancji, jednak najczęściej żywotność poszczególnych podzespołów kończy się już po jej zakończeniu i komputer należy naprawiać na własną rękę. Główną przyczyną usterek są uszkodzenia mechaniczne, takie jak upadek z wysokości, zalanie, nieprawidłowe zamykanie i otwieranie laptopa. W trakcie normalnego użytkowania o tego typu usterki wcale nie jest trudno.

Jak znaleźć dobry serwis komputerowy?

Znalezienie dobrego i solidnego serwisu komputerowego gwarantuje poprawną naprawę urządzenia i precyzyjną diagnozę usterki. Przy doborze odpowiedniego serwisu z pewnością warto brać pod uwagę opinie klientów, które można znaleźć w Internecie. Jeśli mamy znajomych, którzy korzystali z usług serwisów to również można zapytać ich o radę. Opinie w sieci są bardzo wiarygodne, dlatego nie ma powodu, aby im nie ufać. Dobry serwis komputerowy powinien zatrudniać specjalistów, a nie osoby przypadkowe – oczywiście nie pytamy o kwalifikacje pracowników, jednak jeśli potrafią nam oni udzielić porady, znają się na możliwych usterkach i znają budowę laptopów od strony technicznej to raczej można im zaufać. Również cena powinna być kryterium doboru. Serwisów komputerowych jest wiele, dlatego atrakcyjna cena przyciąga klientów i nie zawsze świadczy o niskiej jakości usług. Jeśli serwis ma dobre opinie i grono zadowolonych klientów, a ceny są niskie to nie ma powodów, by unikać naprawy w takim miejscu.