Laptop do gier - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Laptop do gier – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Marzy ci się sprzęt, który zajmie niewiele miejsca, a dostarczy dużo frajdy w twoich wirtualnych potyczkach? Wybierz laptop do gier. Wtedy możesz grać właściwie wszędzie. Obecnie w sprzedaży mamy dosyć dużo opcji do wyboru. Laptop gamingowy powinien być szybki, bardzo wydajny, a także wyposażony w najnowsze technologie. Z jednej strony powinien mieć moc komputera stacjonarnego, natomiast od zwykłych laptopów powinien się odróżniać mocną kartą graficzną RTX, procesorem pełnonapięciowym i obszerniejszą pamięcią RAM. Wymienione elementy przekładają się na płynność rozgrywek, wyzwalając dużą liczbę klatek obrazu na sekundę.

Kolejne atrybuty laptopa gamingowego dla poprawy jakości gry:

  • szybki dysk SSD
  • wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości obrazu
  • mocne audio
  • specjalistyczna klawiatura
  • dedykowany układ chłodzenia
  • liczne porty zewnętrzne

Parametry – na co zwrócić uwagę?

W laptopie gamingowym bardzo ważne są dobre podzespoły oraz ekran.

 1. Pierwszorzędne znaczenie ma: mocno wydajny układ graficzny i współpracujący z nim szybki procesor.

Pożądane karty graficzne od GeForce GTX 1060 lub GeForce GTX 1650, seria Radeon RX, GeForce GTX 1660Ti, GeForce RTX 2060 po najnowsze RTX 3070, RTX 3080, RTX       3080Ti i RTX 3090.

Procesor – mało wymagające gry: 4-rdzeniowy Intel Core i5 lub AMD Ryzen 3, średnio wymagające gry: 6-rdzeniowy Intel Core i7 albo AMD Ryzen 5, najnowsze: 8-rdzeniowy Intel Core i9 albo AMD Ryzen 7.
2. Pamięć RAM – od 8 GB do 32 GB. Wszystko zależy do gier, w jakie zamierzamy grać. Starszym grom wystarczy mniej pamięci. Natomiast optimum to: 12 – 16 GB RAM.

3. SSD – najlepszy dysk do gier. Korzystając z wydajnej karty graficznej, musimy posiadać dobry dysk do sprawnego sczytywania danych, tak aby nie było spowolnień. Jednak bardzo pojemne SSD są dosyć drogie, więc dobrze jest kupić laptopa z SSD np. 256 GB oraz drugim pojemnym dyskiem HDD. W ten sposób jest wiele miejsca na pliki i kopie, a na system i najważniejsze gry masz szybki SSD.

4.  Ekran – przekątna co najmniej 15,6 cala. Dla lepszej grafiki rozdzielczość FHD lub wyższa. Dobrym rozwiązaniem jest matowa matryca tak, aby podczas gry na ekranie nie odbijało się otoczenie. Dla lepszej częstotliwości odświeżania wskazany jest wyświetlacz 120 Hz i 144 Hz. Fajnie też posiadanie technologii Nvidia G-Sync, dzięki niej można uzyskać lepszą płynność animacji.

Specyfika wyglądu laptopa do gier

Od zwykłych notebooków laptop do gier wyróżnia się wielkością oraz designem. Posiada elementy obudowy w żywych kolorach, podświetlona jest także klawiatura. Na obudowie mogą być wytłoczone symbole oznaczające serię. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich laptopów gamingowych. Spotkać można również takie o stonowanej stylistyce.

Niezbędne dodatki do notebooka gamingowego.

Aby mieć dużo dobrej zabawy, do laptopa potrzebne są elementy pomocnicze, które znacznie uprzyjemnią grę. Są to:

  • dobra mysz gamingowa
  • pad
  • słuchawki gamingowe
  • dodatkowy mikrofon

Sprawdź jaki laptop kupić do gier na wybieramlaptopa.pl