Laptop do gier - jak wybrać najlepszy?

Laptop do gier – jak wybrać najlepszy?

XXI wiek jest okresem, w którym to laptopy stały się szczególnie popularnymi urządzeniami. Dzieje się to za sprawą przede wszystkim ich mobilności, co pozwala zabrać je w praktycznie każde miejsce. Laptopy są również coraz częściej wybierane przez graczy. Nie mniej są one znacznie droższym rozwiązaniem niż komputery stacjonarne. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do gier? 

Wydajność laptopa

Jednym z najważniejszych aspektów jest oczywiście wydajność całego zestawu. To właśnie ten element odpowiada za to jak płynnie będą działać gry. Jakie więc podzespoły mają największe znaczenie i czym powinny się cechować?

Procesor

Bez cienia wątpliwości najważniejszym z podzespołów jest procesor stanowiący serce laptopa. Odpowiedzialny jest on za wykonywanie wszelkiej maści operacji co ma również ogromny wpływ pod kątem gier. Czym musi charakteryzować się wydajny model procesora? Przede wszystkim odpowiednią ilością rdzeni. Tutaj absolutne minimum stanowią cztery fizyczne rdzenie taktowane zegarem co najmniej 3-3,5 GHz. Takie zestawienie pozwala osiągnąć całkiem dobrą wydajność. Jednakże dysponując nieco większym budżetem warto zainwestować w jeszcze mocniejszą jednostkę. Istotne znaczenie odgrywa również proces technologiczny. Im procesor jest nowszy tym większe prawdopodobieństwo, że zastosowano w nim dodatkowe technologie, które poprawią wydajność.

Karta Graficzna

W laptopach do gier kolejnym szczególnie ważnym podzespołem jest dedykowana karta graficzna, bez której taki zestaw nie może się obejść. Tutaj baczną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ilość pamięci wideo. Do gier niezbędne jest 1 GB jednakże nowsze tytuły wymagają już 2-4 GB pamięci VRAM. Dedykowana karta graficzna w dużym stopniu definiuje cały zestaw, a wraz z procesorem tworzą główne źródło odpowiedzialne za wydajność.

Pamięć operacyjna RAM

Następnym z podzespołów jest pamięć operacyjna RAM, która ma nieco mniejsze znaczenie pod kątem wydajności, jednakże nie jest bez znaczenia. Największą rolę odgrywa tu ilość oraz rodzaj zastosowanej pamięci. Do gier absolutne minimum stanowi 8 GB pamięci, a rekomendowanym typem są kości DDR4, które oferują najlepszą wydajność. Bardziej budżetowym rozwiązaniem są pamięci DDR3, które oferują nieco mniejszą wydajność jednak nadal sprawdzą się poprawnie.

Podsumowanie

Reasumując, zakup laptopa do gier jest dość sporą inwestycją jednak przy odpowiednim doborze podzespołów taki zestaw na pewno się sprawdzi. Stosując się do wyżej wymienionych wskazówek z pewnością kupimy zestaw obsługujący nawet najbardziej wymagające gry.