Komputer stacjonarny vs laptop - wady i zalety

Komputer stacjonarny vs laptop – wady i zalety

Jeżeli nie możemy się zdecydować czy wybrać zakup komputera stacjonarnego czy może laptopa, musimy dokonać analizy naszych potrzeb względem nowego sprzętu. Musimy sobie jasno określić do czego będziemy go wykorzystywać i jakim celom będzie nam służył. Jeżeli jedziemy na wakacje i potrzebny nam jest komputer do oglądania filmów i surfowania w internecie na plaży to wybór padnie oczywiście na laptopa, jeżeli zaś jesteśmy wymagającym grafikiem komputerowym lub graczem, słusznym dla nas wyborem będzie komputer stacjonarny.

Laptop

Laptopy, jak wiadomo mają swoje wady i zalety. Główną i chyba zarazem najważniejszą zaletą laptopa jest jego mobilność, poręczność i łatwość transportowania. Jest idealny do nie wymagającej wygórowanych osiągów pracy biurowej, pisania, oglądania filmów, nauki czy miłego spędzania czasu. Jest urządzeniem, które możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, np. do pociągu, samolotu, samochodu czy innych środków transportu i używać go swobodnie w celu kontynuowania pracy czy nauki. Kolejną zaletą laptopa jest jego cena często dużo niższa od komputerów stacjonarnych, co może być ważnym argumentem w trakcie wyboru nowego sprzętu komputerowego. Jeżeli natomiast chodzi o wady laptopów, możemy wymienić między innymi ich nieporadność pod względem osiągów i parametrów względem ich stacjonarnych odpowiedników. Jest to podyktowane koniecznością pomieszczenia podobnej ilości podzespołów komputerowych w dużo mniejszej przestrzeni.

Komputer stacjonarny

Komputer stacjonarny możemy wybrać jako nasz nowy sprzęt komputerowy, w przypadku gdy potrzebujemy dużej mocy obliczeniowej i wysokich osiągów potrzebnych np. przy tworzeniu grafiki komputerowej, muzyki, montażu filmów i klipów czy podczas rozgrywki w nasze ulubione tytuły. Logicznym jest, że cena takiego zestawu będzie nieporównywalnie wyższa niż w przypadku komputera mobilnego lecz możliwości oferowane przez taki sprzęt w pełni ją zrekompensują. Dodatkowym atutem komputera stacjonarnego jest większa łatwość utrzymania go w czystości ze względu na łatwość wyczyszczenia wnętrza obudowy i podzespołów w niej umieszczonych, co nie jest już takie łatwe w przypadku laptopa, którego w celu czyszczenia najlepiej jest oddać do serwisu komputerowego. Innym atutem komputera stacjonarnego jest możliwość osobistego wyboru zawartych w nim podzespołów.

Podsumowując, jeżeli stawiamy na mobilność i łatwość transportu, logicznym dla nas wyborem będzie komputer mobilny. Jeżeli zaś jesteśmy ukierunkowani na skomplikowane i wymagające mocy obliczeniowej zadania powinniśmy wybrać komputer stacjonarny.