Komputer się włącza ale system nie startuje - co robić?

Komputer się włącza ale system nie startuje – co robić?

Każda usterka komputera jest wyjątkowo irytująca dla jego użytkownika. Urządzenia elektroniczne nie działają jednak wiecznie – na ich niekorzyść działa czas oraz nieodpowiednia eksploatacja. Awarie komputerów zdarzają się często i nie zawsze wiążą się one z uszkodzeniem mechanicznym. Warto wiedzieć co zrobić, kiedy komputer uruchamia się, jednak system nie startuje i nie ma możliwości użytkowania sprzętu.

Zawieszający się system

Ciężko jest określić, co wpływa na zawieszający się system, który nie uruchamia się w sposób poprawny. Awaria może ujawniać się na różnych etapach uruchamiania – zarówno zaraz po włączeniu sprzętu, jak i tuż przed uruchomieniem się ekranu startowego. Kiedy nie pomaga restart komputera i problem się powtarza, coś jest ewidentnie nie tak. Przyczyna tego stanu rzeczy może leżeć po stronie oprogramowania i wówczas jest najłatwiejsza do naprawy. Gorzej, jeśli komputer nie uruchamia się z powodu usterki podzespołów – wówczas ciężej jest ją zdiagnozować, a do tego naprawa może okazać się kosztowna. Tego typu awarie dotyczą zarówno komputerów stacjonarnych, jak i laptopów.

Co zrobić, gdy system się nie uruchamia?

Najprostsze będzie uruchomienie komputera poprzez tzw. płytkę ratunkową, punkt przywracania lub płytę startową. W ten sposób możemy rozwiązać problemy wynikające z wad oprogramowania. Naprawione zostaną uszkodzone pliki lub brakujące sterowniki i po takim zabiegu komputer powinien znów uruchamiać się w sposób poprawny. Jeśli jednak płytka ratunkowa nie pomaga, proces należy powtórzyć i w przypadku kolejnego niepowodzenia warto oddać komputer do serwisu lub na własną rękę zmierzyć się z usterką. Jeśli system się nie ładuje to należy sprawdzić, czy zasilacz komputera działa poprawnie, czy kable zasilające są odpowiednio podłączone oraz czy prawidłowo podłączona jest karta graficzna. Jeśli problem pojawił się po instalacji nowego sprzętu to należy ten sprzęt usunąć i spróbować uruchomienia komputera.

Kiedy oddać komputer do serwisu?

Jeśli nie możemy naprawić komputera na własną rękę, nie działa płytka ratunkowa i nie możemy wejść w tryb awaryjny to najwyższy czas na oddanie sprzętu do serwisu. Specjaliści z pewnością będą w stanie zdiagnozować usterkę i dokonają naprawy, o ile będzie ona możliwa. Zwykle naprawa trwa w serwisie kilka dni roboczych, chociaż zależy od tego, co w komputerze uległo awarii. Przywrócenie poprawności działania systemu jest stosunkowo proste, jednak usterka podzespołów może wydłużyć czas naprawy, a do tego będzie generowała dodatkowe koszty.