Jakich materiałów najlepiej użyć do uszycia firan?

Jakich materiałów najlepiej użyć do uszycia firan?

Firanki mają zarówno swoich fanów jak i przeciwników, nie zmienia to jednak faktu, że stały się klasycznym i bardzo popularnym dodatkiem dekoracyjnym wnętrz polskich domów. Rynek ciągle poszerza swoją ofertę o nowe odcienie i mistyczne wzory, co często nie ułatwia wyboru przyszłym ich właścicielom. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze materiałów z jakich uszyć można firany?

4 najlepsze materiały do szycia firan

Tiul

Bez wątpienia najbardziej efektownym materiałem, z którego można użyć firankę, jest tiul. Jest piękny, zwiewny i ma delikatny wygląd, który prezentuje się bardzo elegancko i szlachetnie. Jest materiałem przepuszczalnym, a wykorzystany w pomieszczeniu bardzo dobrze manewruje światłem słonecznym. Niestety, z uwagi na swoją delikatność jest podatny na uszkodzenia. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na sposób czyszczenia materiału i najlepiej zrezygnować z intensywnych czynności jak odwirowywanie czy ręczne wykręcanie materiału. Kolejnym minusem jest podatność na zagniecenia, przez co trzeba poświęcić dodatkowy czas na przeprasowywanie firany. Z uwagi na swoją fakturę szybko łapie kurz i inne zabrudzenia, dlatego w domu z małymi dziećmi bądź zwierzętami okaże się bardzo niepraktyczna.

Woal

Następny materiał – woal, jest to bardzo dobrze układająca się tkanina, która delikatnie ogranicza światło słoneczne. Jest materiałem mocniejszym, wykonanym z dodatkiem mieszanki sztucznych włókien, dlatego na rynku dostępne są jego wersje w różnych dekoracyjnych gnieceniach oraz oryginalnych wycięciach. Często można spotkać ten materiał w hotelach czy salonach kosmetycznych, z uwagi na swoją trwałość. Niestety, również wymaga prania ręcznego, aby nie stracić swojego kształtu, a prasowanie powinno odbywać się rzadko i w możliwie najniższej temperaturze.

Organza

Organza bardzo dobrze sprawdzi się w miejscach, gdzie chcemy stworzyć interesujący nastrój. Materiał bardzo dobrze rozprasza światło i tworzy ciekawe refleksy w pomieszczeniu. Bardzo często zawiera w swoim składzie jedwab i satynę, ale obecnie na rynku królują modele z mieszanką nylonu czy poliestru, dzięki czemu produkt nadaję się do prania w pralce. Znacznie ułatwia to jej użytkowanie i przyśpiesza odświeżenie firan. Odradzamy prasowanie organzy – najlepszym wyjściem jest rozciągnięcie materiału na suszarce i suszenie go na powietrzu.

Żakard

Żakard to tradycyjny, stosowany od dawna materiał. Jest niezwykle mocny i ma bardzo dużą ofertę zdobień. Producenci chętnie łączą go z kolorowymi nićmi, cyrkoniami czy innymi fakturami. Dzięki temu żakard może pojawić się niemal w każdym pomieszczeniu. Z łatwością dobierzemy kolor bądź wzór, pasujący do wystroju naszego wnętrza. Sprawdzi się w ciemnych pomieszczeniach z uwagi na zdolność rozproszenia światła. Niestety, materiał ten najbardziej przyciąga kurz i firany wymagają częstego prania, dlatego nie zalecamy jej do pokoi dziecięcych. Żakard nadaję się do prania w pralce, a jego kolejną zaletą jest brak konieczności prasowania – wystarczy powiesić mokrą firanę i czekać, aż sama wyschnie.

Więcej materiałów, które również nadają się do uszycia firan możecie poznań na stronie Świat Firan Zasłon, która należy do sklepu oferującego firany, zasłony i karnisze. Sklep oferuje gotowe firany, aczkolwiek w jego ofercie znajdziemy również możliwość uszycia firan na zamówienie.