Jaki laptop wybrać?

Jaki laptop wybrać?

Laptopy cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki temu, że mają niewielkie rozmiary, są lekkie i mobilne, coraz częściej zastępują komputery stacjonarne. W sklepach dostępne są różnego rodzaju urządzenia, idealne do pracy zdalnej, nauki, oglądania filmów czy grania. Jakie laptopy warto wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Laptopy – rodzaje

Laptopy mają w ofercie wszyscy znani producenci sprzętu komputerowego. Można wybrać urządzenia, różniące się parametrami, funkcjami oraz wymiarami. Ze względu na przeznaczenie oraz gabaryty, można wyróżnić:

  • Ultrabooki – to cienkie i wyjątkowe lekkie komputery przenośne, które nadają się do pracy, a także oglądania filmów. Wyróżnia je duża pojemność baterii, zapewniająca długą pracę na jednym naładowaniu.
  • Laptopy 2 w 1 – są połączeniem tabletu i ultrabooka, większość urządzeń tego typu ma dotykowy ekran, przekątna ekranu wynosi 11 lub 13 cali.
  • Notebooki – to uniwersalne komputery przenośne, dobre do użytku domowego, a także różnego rodzaju pracy. Mogą mieć różne parametry np. dysk twardy, dlatego można wybrać najlepsze laptopy biznesowe czy przenośne komputery przeznaczone do nauki.
  • Laptopy gamingowe – to urządzenia dla graczy, które wyróżnia dedykowana karta graficzna np. nvidia geforce rtx, szybki dysk SSD, minimum czterordzeniowy procesor np. intel core i5,  wysoką rozdzielczość ekranu oraz pamięć RAM 8 GB. Laptopy tego typu wyróżnia oryginalny design, mocna i wytrzymała obudowa, wydajny układ chłodzenia oraz dodatkowe klawisze funkcyjne na klawiaturze i podświetlenie klawiatury.

Wybór laptopa – na co zwrócić uwagę?

Laptopy różnią się również parametrami, m.in. twardym dyskiem, które warto sprawdzić przy zakupie laptopa. Dostępne są urządzenia z dyskiem HDD, który jest tańszy i dosyć wolny oraz laptopy z dyskiem SSD, który jest niezwykle wydajny, szybki i wytrzymały. Przenośne komputery mogą mieć różne procesory. Najczęściej wybierane są urządzenia 4 rdzeniowe, ale stopniowo rożnie popularność laptopów 8 rdzeniowych. Wybierając urządzenia, warto sprawdzić pojemność akumulatorów, która odpowiada za czas pracy laptopa. Ważna jest także matryce. Można wybrać metryce błyszczące, wyróżniające się dobrym nasyceniem kolorów lub matryce matowe, komfortowe dla oczu. Przed wybraniem idealnego sprzętu dla siebie należy sprawdzić ilość portów, które odpowiadają za szybkie przesyłanie danych. Obecnie najczęściej wybierane są modele, które mają porty USB 3.0 lub 3.1. Ważna jest także częstotliwość odświeżania obrazu. W zależności od swoich potrzeb można wybrać urządzenia, które są wyposażone w dodatkowe funkcje tj. czytnik linii papilarnych czy podświetlana klawiatura. Wiele osób, szukających sprzętu, zastanawia się, ile kosztuje laptop. Opcji jest dużo,

Nowy czy używany – jaki laptop kupić?

Laptopy można kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych, a także komisach i punktach z używanymi komputerami. Bardzo często wybierane są laptopy używane np. powystawowe lub laptopy poleasingowe, które mają dobre parametry, a kosztują dużo mniej niż nowe. W sklepie Ag dostępne są urządzenia pochodzące od znanych producentów tj. Dell, HP, czy Lenovo, idealne do użytku domowego, jak i zawodowego. Nadają się do pracy z dokumentami, obliczeniami finansowymi, a także zaawansowaną grafiką komputerową. Urządzenia przed sprzedażą są testowane i przygotowywane do sprzedaży, dlatego kupujący mogą być pewni, że sprzęt jest sprawny i wydajny. Laptopy mają gwarancje, w razie problemów sklep oferuje serwis.

Wybór idealnego laptopa nie jest łatwym zadaniem. Należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, zastanowić się, do jakich celów będzie używane urządzenie, sprawdzić podstawowe parametry. W przypadku wątpliwości warto zwrócić się o pomoc. Pracownicy sklepu Ag chętnie pomogą w wyborze wymarzonego sprzętu. Warto opisać swoje potrzeby, a szybko dopasują najlepszy sprzęt.