Jaka jest rola architekta w trakcie przygotowań do budowy domu?

Jaka jest rola architekta w trakcie przygotowań do budowy domu?

Architekci są bardzo ważnymi osobami w trakcie budowy domu. To oni opracowują koncepcje, które stają się realne dzięki zespołowi inżynierów i projektantów. W poniższym artykule chcemy przybliżyć Ci rolę architekta w trakcie budowy domu.

Za co odpowiedzialny jest architekt?

Przede wszystkim architekt jest odpowiedzialny za projekt domu oraz jego wnętrza. To on pomoże Ci zaprojektować miejsce na łóżko, kuchnię czy pralnię i zastanowić się nad tym, jakie meble będziesz musiał kupić do swojego nowego mieszkania. Jeśli chcesz być pewien, że twój nowy projekt będzie spełniał Twoje oczekiwania i nie polegał na typowym “kopiuj-wklepuj” – skorzystaj z profesjonalnego projektanta z Poznania!

Ile kosztuje architekt przy budowie domu?

Zadaniem architekta jest by wspólnie z klientem dobrać optymalny plan przestrzenny i funkcjonalny dla Państwa potrzeb. Architekt musi mieć na uwadze również czas potrzebny na realizację budowy oraz jej koszty. W tym celu należy dokładnie określić swoje oczekiwania, a także podać dokładną wielkość obiektu, który chcemy wybudować. Potem architekt powinien opracować projekt domu według Państwa uwarunkowań oraz dostosować go do indywidualnych potrzeb osób, które będą mieszkały w nowym budynku jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

Czy architekt jest potrzebny do budowy domu?

Architekt odpowiada również za przygotowanie projektu budowlanego, który będzie przedstawiony władzom administracyjnym. Projekt ten powinien być zgodny z prawem oraz spełniać wszelkie wymogi techniczne i użytkowe. Architekt ma również obowiązek zapewnić bezpieczeństwo budynku podczas jego eksploatacji – to znaczy, że architekci muszą sprawdzić czy dana konstrukcja nie będzie wadliwa.

Rola architekta w trakcie przygotowań do budowy domu

To jak będzie wyglądał dom w dużym stopniu zależy od architekta. To architekt decyduje o tym, czy chcemy mieć balkon lub taras i ile pomieszczeń będzie w naszym domu.

Do projektu domu dochodzi także projekt wnętrza: aranżacja mebli i elementów ściennych oraz instalacje elektryczne i sanitarne. Architekt decyduje także o tym, jakie drzwi wejściowe powinny zostać zamontowane i czy potrzebujemy kilku przeszkleń (np na tarasie) czy może jednego dużego okna?

Tak więc architekt przygotowuje również dokumentację techniczną budynku oraz prawidłowe rozplanowanie funkcji układów konstrukcyjnych, urządzeń sanitarnych i instalacji grzewczej.

Podsumowanie

Jak widać, architekt ma ogromne znaczenie na każdym etapie budowy domu. Warto zatem dobrze się rozejrzeć i wybrać odpowiednie biuro projektowe, które pomoże nam w tym procesie. Jak już wspominaliśmy wcześniej, to on będzie odpowiedzialny za najważniejsze decyzje oraz koordynację prac innych specjalistów.