Bezpieczeństwo danych w komputerze, szczególnie przed oddaniem go w obce ręce, jest sprawą nadrzędną. W komputerze często mamy całe nasze życie: zdjęcia z przyjaciółmi, rodzinne filmiki, pisma adresowane do instytucji, osobiste dane począwszy od rozmiaru odzieży na numerze pesel i skanie dowodu osobistego kończąc. Co w sytuacji, kiedy sprzęt szwankuje i musisz oddać go do naprawy, a obawiasz się o bezpieczeństwo cennych prywatnych plików?
Skopiowanie danych na nośnik zewnętrzny
Skopiowanie danych na zewnętrzny nośnik to najbezpieczniejszy sposób na zachowanie danych podczas naprawy komputera. Tworzenie kopii zapasowych to nic innego jak skopiowanie plików na nośnik zewnętrzny. Mamy do wyboru kilka opcji i w zależności od rozmiaru oraz wagi kopiowanych plików możemy wybrać nośnik (dysk) optyczny, pendrive, dodatkowy niezależny dysk wewnętrzny, lub dysk zewnętrzny. Z uwagi na fakt, że zdjęcia, filmy i zainstalowane programy komputerowe mają dużą pojemność, przez co zajmują sporą ilość miejsca — najczęściej wybieranym nośnikiem jest dysk zewnętrzny. Obecnie dyski zewnętrzne mogą mieć nawet 20 TB pojemności, ale do skopiowania danych z komputera używanego na potrzeby domowe w zupełności powinien wystarczyć dysk o pojemności 5 TB. Podczas naprawy komputera coś może pójść nie tak i można utracić wszystkie dane, więc wcześniejsze ich skopiowanie i zrzucenie ponownie na dysk po naprawie komputera jest dobrym rozwiązaniem.
Zachowanie prywatności — czyli szyfrowanie danych
Możesz zwyczajnie ustalić hasło na uruchomienie komputera, ale to rozwiązanie przyda się wtedy, kiedy nie chcesz, aby ktoś niepowołany uruchomił twój komputer. Natomiast jeśli oddajesz laptopa do naprawy, serwisant powinien mieć dostęp do systemu operacyjnego i ten sposób się nie sprawdzi. Możesz ochronić pliki przed wścibskimi spojrzeniami, szyfrując tylko i wyłącznie wybrane przez siebie pliki. Nie jest to skomplikowane i zrobisz to z pozycji pliku lub katalogu. Kolejną opcją jest zaszyfrowanie całego dysku lub wybranych sektorów za pomocą programów ogólnodostępnych w internecie. Programy te są dedykowane konkretnym systemom operacyjnym i wiele z nich jest dostępnych w opcji free, czyli bezpłatnych.
Demontaż i zachowanie dysku twardego
Kolejnym rozwiązaniem jest demontaż i nieprzekazanie dysku twardego serwisantowi. Z takiej opcji korzystają instytucje państwowe lub firmy, dla których temat ochrony danych osobowych jest sprawą priorytetową. Zachowanie aż tak daleko posuniętej ostrożności nie jest konieczne, jeśli jest to komputer domowy. Dodatkowym argumentem jest fakt, że awaria komputera może mieć związek z uszkodzeniem dysku twardego i wtedy serwisant nie ma możliwości wykonać pełnej diagnostyki problemu.
Zanotowanie i zachowanie wszystkich ważnych danych
Hasła do portali i serwisów oraz lista programów użytkowych zainstalowanych wcześniej. Te informacje warto zanotować w kajecie lub skopiować na nośnik, ponieważ może zaistnieć konieczność przeinstalowania systemu operacyjnego. W takiej sytuacji serwisant najprawdopodobniej odda komputer z oprogramowaniem w wersji pierwotnej, więc wszystkie te informacje i oprogramowania z komputera znikną.