Jak stworzyć platformę e-learningową

Jak stworzyć platformę e-learningową

Pomysłów na własny biznes możliwy do prowadzenia przez Internet pojawia się coraz więcej. Trudno się dziwić – brakuje nam czasu, a chcąc więcej przebywać w domu wydaje się to być jedynym rozsądnym wyjściem. Biorąc pod uwagę dodatkowo modę na podnoszenie swoich kompetencji oraz kwalifikacji, aby zdobyć lepszą pracę, wydaje się, że nie może istnieć lepsze zajęcie, jak tworzenie własnej platformy do nauki online.

Kto może tworzyć platformy?

Nie istnieją absolutnie żadne bariery czy granice – jeśli jesteś dobry w swoim fachu czy w wykonywaniu swojego hobby, nic nie powinno cię powstrzymać. Jeśli dodatkowo czujesz, że jesteś w stanie posiadaną przez siebie wiedzę sprzedać w odpowiedni sposób, próbuj. Do odważnych świat należy.

Od czego trzeba zacząć?

W pierwszej kolejności trzeba zacząć od zadania sobie bazowego pytania: dla kogo będziesz tworzyć swoje szkolenia? Jaki jest cel tworzonego przez ciebie e-learningu? Jaki będzie zakres szkolenia?

Do tego etapu będziesz potrzebować jedynie kartki oraz długopisu, aby wszystko dokładnie spisać, punkt po punkcie. Jeśli już masz podstawy, czas wybrać odpowiednie miejsce na swoja platformę.

Co można wykorzystać?

Jeśli dopiero zaczynasz, możesz zacząć od Excela lub arkusza oferowanego przez Google Docs. Jeśli jednak chcesz mieć wygląd w pełni profesjonalnej strony szkoleniowej, możesz ja stworzyć za pomocą Moodle lub WordPressa. Oczywiście tutaj również będą do wyboru i darmowe, i płatne produkty. Z których z nich lepiej skorzystać?

Darmowe – dobre czy złe?

Jak to zwykle bywa z darmowymi narzędziami – są dobre, ale jedynie do pewnego stopnia. Świetnie sprawdzą się, jeśli chcesz zaliczyć dynamiczny start, jednak na dłuższą metę, wraz z pojawiającymi się kolejnymi klientami, funkcjonalność takich darmowych programów może okazać się niewystarczająca. Większość platform oferuje pewne możliwości, jednak jeśli chcesz mieć coś więcej, coś ponad standard, musisz dopłacić. Takie ograniczenia dotyczą często na przykład możliwości wprowadzenia płatności, zintegrowania posiadanej bazy danych z inną, na przykład zewnętrzną czy skorzystanie z programu partnerskiego. Darmowe platformy mogą okazać się też czasochłonne – a to dlatego, że nie zawsze dobrze zorientowana w temacie osoba nagle otrzymuje sporo modułów, o których posiadaniu mus zadecydować. Wybranie to dopiero początek – konieczna jest również odpowiednia konfiguracja w taki sposób, żeby wszystko razem zadziałało, jak trzeba. Musisz również pamiętać, że darmowe kreatory będą wyświetlały na twojej stronie reklamy, nie zawsze dostosowane treścią do zawartych na stronie materiałów.