Utrata ważnych plików, zdjęć z wakacji czy dokumentów związanych z pracą stawia użytkownika dysku w trudnej sytuacji. Jest jednak możliwość odzyskania utraconych danych.
Awaria mechanicznych lub elektronicznych podzespołów powodują nieodwracalną utratę dostępu do zasobów i nie warto podejmować próby ich odzyskania za pomocą oprogramowania dostępnego na rynku. Można jednak podjąć pewne próby uruchomienia dysku.
Oddanie dysku specjaliście
Nie każdy użytkownik komputera zgłębiał tajniki informatyki i woli powierzyć swój sprzęt specjaliście. W tym przypadku należy jednak wybierać takich serwisantów, którzy nie tylko naprawią sprzęt to jeszcze zadbają o prywatność klienta. Naprawiony sprzęt może odebrać osoba posiadająca protokół jego przyjęcia. Jeśli jest taka możliwość, to serwisant zabiera z sobą tylko te części, które wymagają wymiany lub naprawy.
Kupno używanego dysku
Pierwszym sposobem jest wymiana płytki sterowania, czyli kontrolera dysku. Dysk zostanie uruchomiony, jeśli przyczyną jego awarii było wadliwe działanie elementów elektronicznych. Aby rozpocząć wymianę należy zaopatrzyć się w dysk tej samej konstrukcji co dysk uszkodzony. Najlepszym rozwiązaniem jest demontaż uszkodzonego dysku z komputera oraz wyszukanie identycznego modelu. Na wierzchu dysku powinna znajdować się naklejka zawierająca jego specyfikację a po przeciwnej stronie poszukiwana płytka sterowania. Należy jednak uważać, ponieważ te same modele dysku mogą posiadać różne kontrolery. Niewątpliwym plusem podjęcia takiej próby są niewielkie koszty zakupu używanego dysku.
Test dysku używanego
Aby dowiedzieć się, czy dokonano zakupu w pełni sprawnego dysku, należy wymontować uszkodzony dysk i założyć nowy. W eksploratorze powinny pojawić się partycje nowego dysku. Jeśli nie pojawia się żądane okno, można spróbować utworzyć partycję. Gdy udało się pobudzić do działania nowy dysk, jako próbę należy wykonać operację przeniesienia na niego dowolnych plików.
Wymiana kontrolera dysku
Po upewnieniu się, czy dysk działa, można przystąpić do wymiany kontrolera. Należy go ostrożnie odkręcić odpowiednim śrubokrętem typu torx T8 o średnicy 2,31 mm w obu dyskach i jak najdokładniej zamontować aktywny kontroler do niedziałającego dysku. Wszystkie styki powinny znajdować się we właściwych miejscach. Jeśli dokonano odłączenia wtyczki kabla wstęgowego, co dotyczy starszych modeli dysków, teraz należy ją podłączyć. Teraz wystarczy zamontować nowy dysk w komputerze i włączyć system. W ten sposób użytkownik powinien uzyskać dostęp do utraconych plików.
Przywracanie danych za pomocą programów
Najpopularniejszym programem, za pomocą którego można odzyskać utracone dane jest Recuva. Poszukuje on plików pod względem zasobów oraz nośnika, na którym się znajdowały. Znalezione pliki występują pod innymi nazwami, ale łatwo je odnaleźć, ponieważ można program oferuje podgląd ich zawartości. Aby odzyskać dane należy postępować zgodnie z zaleceniami kreatora instalacji i konfiguracji programu.
Można również przywracać całe partycje za pomocą programu Testdisk. Jest to program niewymagający instalacji.