Jak obniżyć temperaturę laptopa? Co robić, kiedy się przegrzewa?

Jak obniżyć temperaturę laptopa? Co zrobić gdy laptop się przegrzewa?

Użytkownicy laptopów lub notebooków przy intensywnej pracy na urządzeniach mogą zaobserwować nadmierne grzanie się komputerów. Jeśli obudowa staje się wyraźnie ciepła, a jej temperatura wzrasta to należy podjąć środki ostrożności. Jest kilka metod na to, by skutecznie obniżyć temperaturę przenośnego komputera, dzięki czemu wcale nie musimy rezygnować z pracy przed monitorem.

Dlaczego laptop się nagrzewa?

Komputery przenośne są coraz bardziej wydajne i składają się z podzespołów, które jakością doganiają komputery stacjonarne, a czasem nawet je przewyższają. Wszystkie podzespoły są zgromadzone na niewielkiej przestrzeni i z reguły posiadają jeden wentylator. Nadmierne nagrzewanie się urządzeń są wynikiem intensywnej pracy komponentów, które wydzielają ciepło. Jeden wentylator może nie nadążać z chłodzeniem, a jeśli dodatkowo zgromadzi się w nim kurz, wydajność chłodzenia spada. Komputer nadmiernie się nagrzewa, przez co traci wydajność – jeśli sytuacja się powtarza, może to nawet prowadzić do uszkodzenia.

Jak obniżyć temperaturę laptopa?

Kiedy obserwujemy nadmierne nagrzanie się obudowy, warto zastosować kilka metod na zmniejszenie temperatury laptopa. Są one stosunkowo proste i mało kosztowne, a mogą nawet uchronić urządzenie przed uszkodzeniem.

  • Podkładka chłodząca – jest to najczęściej spotykana metoda na chłodzenie laptopa. Pomaga obniżyć temperaturę urządzenia przy jego intensywnej pracy. Warto jednak podkreślić, że tanie podkładki chłodzące mogą nie spełniać swojego zadania.
  • Wymiana pasty termoprzewodzącej – raz na jakiś czas należy wymienić pastę termoprzewodzącą i w tym celu należy rozkręcić obudowę oraz radiator. Usuwamy pozostałości starej pasty i delikatnie nakładamy warstwę nowej.
  • Usuwanie kurzu – regularnie warto wykonać czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem, które pozwala na usunięcie kurzu z wnętrza urządzenia. Sprężone powietrze możemy kupić już za około 10 złotych w sklepie z elektroniką, dlatego czyszczenie możemy wykonać na własną rękę.
  • Programy do kontroli temepratury – warto zainstalować w laptopie programy, które kontrolują temperaturę i monitorują poszczególne podzespoły. Dzięki temu można ograniczyć moc poszczególnych podzespołów i wydzielaną przez nie dawkę ciepła, a dodatkowo program ostrzega użytkownika przed nadmiernym nagrzewaniem się sprzętu.
  • Podczas pracy na komputerze, nie umieszczajmy go na miękkim podłożu takim jak koc czy kanapa. Ogranicza to dostęp powietrza, a wentylator działa znacznie mniej wydajnie, przyczyniając się do wzrostu temperatury.