Jak dbać o komputer? – serwis komputerowy doradza

Jak dbać o komputer? – serwis komputerowy doradza

Niezależnie od tego czy posiadamy komputer stacjonarny czy laptopa, o sprzęt tego typu trzeba również dbać w takiej samej mierze jak na przykład o samochód. Trzeba go regularnie czyścić i sprawdzać czy nie pojawiły się żadne nowe usterki. Jest to oczywiście łatwiejsze niż w przypadku wcześniej wymienionego samochodu lecz nie jest mniej ważne.

Sprzęt komputerowy, o który nikt nie dba straci na jakości i wartości, ponieważ istnieje ryzyko dostania się do niego złośliwego oprogramowania (np.malware, exploity, keyloggery, rootkity czy wormy) w przypadku nie posiadania aktualnego antywirusa. Ze strony sprzętowej zaniedbany komputer może nawet ulec uszkodzeniu do tego stopnia, że dalsze jego używanie będzie nie możliwe. Może stać się to przez ogromne ilości zgromadzonego kurzu, przypadkowych śmieci i innych elementów, które dostaną się pod jego obudowę. Wyciągając z tego wnioski możemy się domyślić, że o komputer czy inny sprzęt elektroniczny trzeba dbać zarówno na poziomie oprogramowania jak i na poziomie stricte sprzętowym.

Dbanie o komputer – sprzęt

W kwestii dbania o komputer stacjonarny na poziomie sprzętowym, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu i należytej konserwacji. Klasycznego “peceta” możemy wyczyścić nawet w warunkach domowych. Potrzebujemy tylko sprężonego powietrza i ściereczek do usuwania kurzu (najlepiej z mikrofibry). Po otwarciu obudowy usuwamy kurz, paprochy i inne zabrudzenia za pomocą sprężonego powietrza po czym przecieramy pozostałe elementy suchą ściereczką, ewentualnie niektóre przy tym w miarę możliwości wyciągając z ich miejsc w celu dokładniejszego przetarcia. W przypadku laptopa sprawa jest nieco trudniejsza ze względu na mały rozmiar urządzenia i wymaganą precyzję działania. W takiej sytuacji lepiej jest oddać urządzenie do salonu komputerowego zajmującego się czyszczeniem sprzętu. Cena takiej usługi nie jest wysoka, a jednocześnie eliminuje możliwość uszkodzenia laptopa w trakcie jej trwania.

Dbanie o komputer – oprogramowanie

Jeżeli chodzi o kwestię dbania o sprzęt komputerowy na poziomie oprogramowania, absolutną podstawą jest posiadanie oryginalnego, zaktualizowanego programu antywirusowego, który obejmuje swoim działaniem m.in. kontrolę plików, które trafiają na komputer, programów na nim instalowanych oraz możliwość przeskanowania plików już znajdujących się na dyskach. Kolejnym krokiem w trzymaniu naszego komputera jest wystrzeganie się podejrzanych linków i odnośników do podejrzanych stron internetowych. Dodatkowo, możemy również odciążyć komputer na bieżąco usuwając nie potrzebne pliki i programy, a nowe instalować na dyskach z dużą ilością wolnego miejsca.