Ile kosztuje profesjonalna wycena nieruchomości przez agenta?

Ile kosztuje profesjonalna wycena nieruchomości przez agenta?

Zawsze, kiedy sprzedajemy nieruchomości powinniśmy przedstawić jej rzeczywistą wartość majątkową. Oczywiście może się wydawać, że wycenę może sporządzić każdy właściciel samodzielnie, ale tak naprawdę dopiero szacunek sporządzony przez profesjonalnego rzeczoznawcę pozwala na ujęcie wszystkich, istotnych czynników. Poza tym, zachowuje moc prawną, co ma znaczenie w toku postępowania sądowego. Co powinno być brane pod uwagę przy wycenie nieruchomości i ile zapłacimy za jego sporządzenie?

Metody szacowania wartości nieruchomości

Rzeczoznawcy wyceniając nieruchomość opierają się na jednej z trzech metod – porównania parami, korygowania cen średnich lub analizy statystycznej.

Pierwsza z nich polega na zestawieniu określonych kryteriów dla przynajmniej trzech, możliwie podobnych do siebie nieruchomości. Druga metoda to porównanie kilkunastu podobnych do siebie nieruchomości i skorygowanie ostatecznego wyniku o wartość określonych parametrów. Z kolei analiza statystyczna sprowadza się do obserwacji trendów cenowych dla określonej grupy nieruchomości.

Jakie kryteria rzeczoznawca uwzględnia określając wartość nieruchomości?

Przepisy prawa jasno określają, co ma wpływ na wartość nieruchomości. Zalicza się do nich między innymi:

  • rodzaj nieruchomości i jej powierzchnia,
  • uzbrojenie terenu,
  • rok budowy,
  • stan techniczny nieruchomości,
  • potencjalna atrakcyjność obszaru dla inwestorów,
  • dostęp do infrastruktury (takiej, jak drogi, linie kolejowe).

Wartości te określane są w skali punktowej i znajdują odzwierciedlenie w ustaleniu ceny końcowej. Im więcej czynników rzeczoznawca weźmie pod uwagę, tym wycena będzie bardziej dokładna i trudniejsza do podważenia.

Kto przeprowadza wycenę nieruchomości i ile ona kosztuje?

W Internecie funkcjonują darmowe (ale także płatne) serwisy, które umożliwiają zdalną wycenę nieruchomości i działają na zasadzie podobnej do kalkulatora. Jeżeli jednak chcemy, aby wycena była w pełni rzetelna, powinniśmy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Tylko wtedy mamy stuprocentową pewność co do tego, co i w jaki sposób zostało policzone.

Ustalenie ceny usługi nie jest sprawą prostą. Im więcej czynników musi uwzględnić rzeczoznawca, tym wyższe będzie jego wynagrodzenie, ale także, bardziej wartościowa będzie świadczona usługa. Nie bez znaczenia dla ceny jest także to, ile pracy kosztowało pozyskanie przez rzeczoznawcę stosownej dokumentacji (wgląd w plan zagospodarowania przestrzennego w celu ustalenia przeznaczenia terenu, ale także dokumenty określające prawo własności nieruchomości).

Oczywiście, termin realizacji usługi także ma znaczenie dla jej wysokości. Im szybciej rzeczoznawca przygotuje wycenę, tym my więcej za nią zapłacimy. A jakie są to stawki? Wycena mieszkania nie powinna kosztować więcej niż kilkaset złotych. Jeżeli jednak potrzebujemy poznać cenę domu jednorodzinnego, nieruchomości rolnej, leśnej albo przedsiębiorstwa, za wycenę możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Więcej informacji o profesjonalnej wycenie nieruchomości możesz znaleźć na witrynie internetowej biura nieruchomości ABA – www.abanieruchomosci.pl