Herbata, sypana czy w saszetkach – którą kupić?

Herbata, sypana czy w saszetkach – którą kupić?

Herbata w Polsce jest niezwykle popularna. To jeden z najczęściej wybieranych gorących napoi. Towarzyszy nam bardzo często, podczas śniadań, obiadów, kolacji, a nawet do ciasta lub podczas spotkania ze znajomymi. Jej wiele różnych rodzajów, a także zastosowań powoduje, że każdy znajdzie herbatę odpowiednią dla siebie, w zależności od indywidualnych preferencji.

Czym jest herbata?

Herbata jest napojem wynalezionym już około 5000 lat temu w Chinach. Powstaje z krzewu, którego jedynie górna część nadaje się do sporządzania naparu. Rośnie on z reguły w rejonach górskich, ponieważ ma tam odpowiednie warunki do rozrastania się. Panuje tam bowiem czyste powietrze, jest duże nasłonecznienie a do tego wysoka wilgotność. Wyróżnia się następujące rodzaje herbat: czarna, zielona, biała, czerwona, żółta, “Oolong”, owocowa, prasowana, a także aromatyzowana. Co ciekawe każdy z tych rodzajów jest w znacznym stopniu odmienna, inaczej się je parzy, mają inny skład. Najwięcej ton herbaty zbiera się w Chinach, Indiach, a także w Kenii. Natomiast największymi producentami tego napoju są oprócz wymienionych wcześniej państw, także Japonia, Indonezja, Sri Lanka, Uganda oraz Turcja.

Herbata sypana- wady i zalety

Przede wszystkim herbata sypana co prawda jest droższa, ale za to bardzo dobra jakościowo. Dodatkowo mamy możliwość dowolnego smaku według własnych preferencji oraz kontrolowanie intensywności. Warto wspomnieć o tym, że są zdecydowanie zdrowsze i mają więcej walorów smakowych i zdrowotnych. Ich wadą natomiast jest to, że do przygotowania herbaty sypanej potrzebne jest większe zaangażowanie i więcej wolnego czasu. Dodatkowo niektórym mogą przeszkadzać pływające po powierzchni liście, które jednak możemy w szybki sposób usunąć za pomocą sitek.

Herbata parzona (ekspresowa) – wady i zalety

Jedną z największych zalet herbat ekspresowych jest przede wszystkim to, że możemy je przygotować w łatwy i szybki sposób. Susz, który znajdziemy w saszetkach, wymaga zdecydowanie krótszego czasu parzenia. Wystarczy wrzucić jedną torebkę do szklanki i po kilku minutach ją wyciągnąć. Warto zwrócić uwagę na cenę takiego rozwiązania. Jest zdecydowanie tańsze, niż w przypadku, gdybyśmy zdecydowali się na herbatę sypaną. Dodatkowo ich szeroki wybór spowoduje, że nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Następnym wielkim plusem herbaty parzonej jest czystość i klarowność napoju. Droższe herbaty ekspresowe mają tak stworzone torebki, że właściwie nie przepuszczają żadnych fusów. Niestety ich ogromną wadą jest to, że torebki wypełnione są niskiej jakości suszem, a także zawierają zupełnie niepotrzebne substancje chemiczne.

Zarówno herbatę sypaną jak i tą w torebkach możesz kupić w herbacianej hurtowni online Amido, która oferuje wiele rodzajów herbat w niskiej cenie. Pełną ofertę hurtowni możesz zobaczyć na stronie www.