Firanki, zasłony, rolety – jaką dekorację okna wybrać do sypialni?

Firanki, zasłony, rolety – jaką dekorację okna wybrać do sypialni?

Sypialnia to szczególne pomieszczenie w domu. Jak sama nazwa wskazuje, służy wyciszeniu i zapewnieniu odpowiedniej ilości snu. O ile jednak sztucznym światłem możemy sterować, wyłączając lub włączając żyrandole i lampy, o tyle światła słonecznego, wpadającego przez okna wyłączyć się nie da.

Jedynym skutecznym sposobem na to, by nie zrywać się na równe nogi razem z letnim, wschodzącym słońcem o godzinie czwartej nad ranem, a jesienią i zimą uchronić się przed wpadającym ulicznym oświetleniem jest skuteczne zasłonięcie okien. Dodatkowo, walory użytkowe mogą stanowić jednocześnie ozdobę pokoju i podkreślać jego charakter.

Do wyboru, zgodnie z upodobaniami i wygodą użytkowników pozostaje, czy będą to firanki, zasłony czy rolety. Oto zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Firanki

Firanki są lekkie i półprzezroczyste. Oznacza to, że nie zatrzymują całkowicie światła dziennego, lecz je rozpraszają. Do pomieszczeń w stylu romantycznym, skandynawskim, prowansalskim pasują delikatne firanki tiulowe, szczególnie bogato udrapowane i spięte. Firanki koronkowe, gęste pasują do sypialni tradycyjnych i w ludowej stylistyce. Sprawdzają się w sypialniach od północnej strony oraz tam, gdzie nie pada światło uliczne.

Zasłony i zasłonki

Zasłony są kryjące. Nie wpuszczają światła słonecznego, a w zależności od grubości i utkania zaciemniają pokój od delikatnej poświaty aż do całkowitych ciemności. Dają ogromne możliwości kreacji.

Ciężkie, grube zasłony z aksamitu, gładkie lub wytłaczane ozdobnymi ornamentami pasują do wnętrz obszernych i wysokich, sypialni klasycznych, przedwojennych kamienic, wolno stojących domów. Odpowiednie ich upięcie stanowi główną ozdobę sypialni. Często są ozdabiane dodatkowymi, dopasowanymi kolorystycznie taśmami. Do odsłaniania okien służą specjalne chwosty i zaczepy, mocowane przy ścianach obok okien. Są dosyć wymagające w pielęgnacji, wymagają prania chemicznego.

Zasłonki są lekkie. Nie kryją tak mocno, jak grube zasłony, lecz również skutecznie zaciemniają pomieszczenie. W zależności od preferowanej stylistyki, mogą być gładkie lub kolorowe, jednobarwne, w pasy i inne wzory. Pasują do wszystkich stylów. Można je wygodnie upinać i drapować. Większość, przy spełnieniu odpowiednich warunków, można z łatwością wyprać w domowej pralce i wyprasować. Są bardzo chętnie kupowane przez zapracowane panie domu. Lekkość tkanin umożliwia łatwe przesuwanie na rolkach, więc bez trudu można nimi regulować zaciemnienie sypialni.

Wiele ciekawych i oryginalnych inspiracja aranżacji okna za pomocą zasłon możesz znaleźć na internetowej stronie sklepu Świat Firan i Zasłon – LINK.

Rolety

Rolety idealnie sprawdzają się w sypialni. Doskonale zaciemniają pomieszczenie lub rozpraszają światło dzienne, a jednocześnie ozdabiają okno w mniej standardowy sposób. Zaletą rolet jest odsłanianie parapetu, który można wykorzystać do eksponowania kwiatów, świeczników, zdjęć w ramkach i innych dekoracji okiennych.

Tkanina na roletach zazwyczaj jest jednobarwna i jasna. Sypialniany charakter nadają delikatne, pastelowe kolory lub delikatne pasy. Rolety pasują do wnętrz nowoczesnych i prostych, rzadziej sprawdzają się w stylowych pokojach.

Wybór dekoracji okiennej zależy więc zarówno od potrzeb funkcjonalnych i estetycznych. Każda z propozycji jest warta rozważenia, w zależności od wielkości, wysokości, usytuowania i stylu sypialni lub całego mieszkania.