Co to jest dibond? Właściwości i zastosowanie

Co to jest dibond? Właściwości i zastosowanie

Dibond znajduje coraz częstsze zastosowanie w budownictwie. To płyta kompozytowa składająca się z wielu warstw, stanowiąca połączenie aluminium z polietylenem. Takie scalenie tworzywa z metalem nadaje płycie uniwersalności. Ta i inne zalety, między innymi niewielka waga, sprawiają, że wiele osób bardzo chętnie sięga po ten mowy materiał.

Właściwości

Jedną z głównych wad płyt kompozytowych jest duża waga, która niekiedy uniemożliwia transport. Dibond charakteryzuje się lekkością za sprawą domieszki polietylenu, przez który waga materiału spada a ten pozostaje gładki. Płyty aluminiowo-tworzywowe są bardzo wytrzymałe. Nie poddają się korozji i nie odkształcają się podczas zginania. Nie reagują także na działanie środków chemicznych, dlatego można je bezkarnie czyścić mocnymi środkami. Aby zachowały pierwotny wygląd, nie trzeba stosować specjalistycznych płynów konserwacyjnych. Bez względu na zastosowany rodzaj narzędzia i metodę obróbki, dibond bardzo łatwo poddaje się ich działaniu. Szczególnie szybko ulega frezowaniu i zginaniu, przez co z płyty wycina się różnorodne kształty. Materiał ten zachowuje wszystkie swoje właściwości i parametry także po dokonaniu obróbki.

Zastosowanie

Ze względu na odporność materiału na warunki zewnętrzne, płyty stosowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dibond wykorzystywany jest jako materiał reklamowy, gdyż łatwo można nałożyć na niego druk cyfrowy lub okleić folią. Traktowany jest jako materiał, na którym doskonale widać grafikę, to na nim wyeksponuje się żądaną treść. Z tego materiału wykonuje się najczęściej szyldy reklamowe, tablice czy kasetony. Treści wykonane na takich powierzchniach są widoczne z dużych odległości. Z dibondu wykonuje się również okładziny i ściany działowe. Na takim materiale można zainstalować systemy oświetleniowe lub nanieść kolor.

Zalety

Uniwersalność sprawia, że każdy użytkownik może dostosować dibond do swoich preferencji. Oprócz różnorodnych kształtów, dostępne są różne warianty kolorystyczne, zarówno błyszczące jak i matowe. Płytę wykańcza się na wiele sposobów: od luster, przez drewno, aż po imitacje złota i srebra.

Płyty kompozytowe pokryte drukiem nie blakną pod wpływem warunków atmosferycznych, szczególnie pod wpływem promieni słonecznych, opady czy różnice temperatur. Zastosowanie dibondu wpływa pozytywnie na ekspozycję treści. Z dystansu nie są widoczne łączenia poszczególnych części, przez co użytkownik zauważa estetyczne wykonanie a nie np. pospawane łączenia frontu z bokami.