Bateria w laptopie – jak poprawić jej żywotność?

Bateria w laptopie – jak poprawić jej żywotność?

Przedłużenie żywotności baterii w laptopie jest jednym z podstawowych problemów użytkowników przenośnych komputerów. Każdy chciałby., żeby bateria jego laptopa działa jak najdłużej. Niestety wszystkie akumulatory z czasem słabną. Są jednak metody dzięki którym można przedłużyć żywotność baterii.

Odpowiednie ładowanie

Przede wszystkim unikaj krótkich cykli ładowania. Dużo lepszą metodą jest podłączenie laptopa na całą noc lub poczekanie aż w pełni się naładuje. Krótkie, niepełne ładowanie nie zniszczy nam baterii za pierwszym razem, ale jeśli sytuacja będzie się powtarzać, na pewno zauważymy, że moc baterii osłabła.

Niektórzy twierdzą, że jeśli używamy laptopa w domu przy biurku najlepiej jest wyjąć z niego baterię. Nie jest to jednak prawda. Nieużywana bateria, nawet jeśli jest przechowywana w odpowiednich warunkach z czasem może stracić właściwości ładowania. Tak więc chcąc ją uchronić, tak naprawdę jej zaszkodzimy.

Podłączając laptopa do ładowarki koniecznie zwróć uwagę na jej parametry. Każdy akumulator ma swoje wymagania. Istotna jest odpowiednia wartość napięcia i natężenia, ale również pasująca do ładowarki wtyczka.

Panuje opinia, że zanim podłączy się laptopa do ładowarki powinno się go w całości rozładować. To również jest mit. Ta zasada odnosiła się jedynie do pierwszych telefonów komórkowych. Współczesne akumulatory nie powinny być w pełni rozładowywane. Wielokrotne rozładowywanie baterii może je poważnie uszkodzić.

Temperatura pracy laptopa

Ważna jest również temperatura pracy. Pod żadnym pozorem nie należy przegrzewać komputera. Należy unikać trzymania go na kocu lub pościeli. Istotne jest również regularne czyszczenie przy pomocy sprężonego powietrza. Jeśli spędzamy przy laptopie bardzo dużo czasu, zalecany jest zakup podkładki chłodzącej, która również pomoże wydłużyć żywotność baterii.

Równie ważny co bateria jest zasilacz, używany do ładowania komputera. W dobrej jakości zasilaczu występują jedynie minimalne lub wręcz żadne wahania napięcia. Jeśli to tylko możliwe zawsze korzystaj z oryginalnego zasilacza, dedykowanego do danego sprzętu. Jeśli jednak jesteś zmuszony wymienić go na inny, pamiętaj o wyborze zasilacza o identycznych parametrach.

Zdarza się, że wiemy, iż przez dłuższy czas nie będziemy korzystać z laptopa, na przykład podczas urlopu. Należy wtedy naładować baterię do około 50%, delikatnie, zgodnie z instrukcją, wyjąć ją z całkowicie wyłączonego komputera i odłożyć w suche, bezpieczne miejsce. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń. Bateria wyjęta z komputera stopniowo traci moc, jednak tak przygotowana, nie powinna ulec żadnym uszkodzeniom.