5 najczęstszych przyczyn awarii laptopów

5 najczęstszych przyczyn awarii laptopów

W dzisiejszych czasach komputer jest dla wielu osób urządzeniem, bez którego nie wyobrażają sobie życia. Wykorzystują go do pracy, nauki, rozrywki i pozostawania w kontakcie z innymi. Szczególnymi względami cieszą się popularne laptopy, których mobilność i nowoczesny design przeważają nad komputerami stacjonarnymi. Niestety, tak, jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, również laptopy narażone są na mniej lub bardziej poważne uszkodzenia. Oto pięć najczęstszych przyczyn awarii laptopów. Przeczytaj, a być może unikniesz ich w przyszłości!

1. Uszkodzona matryca

Któż z nas przynajmniej raz w życiu nie zamknął laptopa zbyt szybko albo odłożył go w niefortunny sposób? Przyspieszone bicie serca w momencie, gdy przypadkowo szturchnięty laptop znalazł się na krawędzi biurka to również dobrze znane uczucie. Nie każdemu upadkowi da się zapobiec, a wszelkie tego typu sytuacje nierzadko skutkują uszkodzeniami ekranu, które bywają trudne w naprawie.

2. Złośliwe oprogramowanie

Z roku na rok obserwujemy nowe generacje tak zwanych “wirusów”, które mają na celu zainfekowanie naszego sprzętu. Część z nich jest na tyle sprytnie zaprojektowana, że są w stanie oszukać oprogramowanie antywirusowe i dostać się do systemu, siejąc w nim poważne spustoszenia, skutkujące np. utratą danych czy błędami systemowymi uniemożliwiającymi uruchomienie sprzętu.

3. Zalanie

Kolejny, wyjątkowo popularny i często spotykany problem. Choć każdy zdaje sobie sprawę z tego, że napoje najlepiej trzymać z dala od laptopa, mało kto się do tego stosuje. Przy odrobinie pecha i przypadku może to skutkować zalaniem laptopa, prowadzącym między innymi do: spalenia płyty głównej, uszkodzenia klawiatury, utraty plików.

4. Przegrzanie

Laptopy, nawet jeśli w danym momencie nie są intensywnie eksploatowane, pracują dzięki wydajnym podzespołom, które generują wysoką temperaturę. W wyniku naturalnego procesu, do środka komputera z czasem dostaje się coraz większa ilość kurzu, sierści i innych pyłków i zanieczyszczeń, które osadzają się na wentylatorze i utrudniają chłodzenie. Jest to coś, czego przez długi czas możemy nie zauważyć, a postępujące szkody prowadzą do systematycznego wzrostu temperatury, niespodziewanych restartów urządzenia, aż wreszcie do uszkodzeń płyty głównej.

5. Błędy produkcyjne

Wyjątkowo częsta przyczyna awarii, w tym przypadku kompletnie niezależna od sposobu użytkowania sprzętu przez jego właściciela. Ludzki błąd popełniony w trakcie procesu konstrukcji laptopa może przejawiać się na różne sposoby. Najczęściej spotykane to: mikropęknięcia w układach zamkniętych BGA, niedokładnie dokręcone śrubki i tym podobne.

Przyczyn awarii laptopów z pewnością znalazłoby się jeszcze sporo. Te jednak są najczęstsze z nich, a co za tym idzie, warto szczególnie zwrócić na nie uwagę żeby oszczędzić sobie (a przynajmniej dołożyć starań, by tak się stało) tych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *