W dzisiejszych czasach komputer jest dla wielu osób urządzeniem, bez którego nie wyobrażają sobie życia. Wykorzystują go do pracy, nauki, rozrywki i pozostawania w kontakcie z innymi. Szczególnymi względami cieszą się popularne laptopy, których mobilność i nowoczesny design przeważają nad komputerami stacjonarnymi. Niestety, tak, jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, również laptopy narażone są na mniej lub bardziej poważne uszkodzenia. Oto pięć najczęstszych przyczyn awarii laptopów. Przeczytaj, a być może unikniesz ich w przyszłości!
1. Uszkodzona matryca
Któż z nas przynajmniej raz w życiu nie zamknął laptopa zbyt szybko albo odłożył go w niefortunny sposób? Przyspieszone bicie serca w momencie, gdy przypadkowo szturchnięty laptop znalazł się na krawędzi biurka to również dobrze znane uczucie. Nie każdemu upadkowi da się zapobiec, a wszelkie tego typu sytuacje nierzadko skutkują uszkodzeniami ekranu, które bywają trudne w naprawie.
2. Złośliwe oprogramowanie
Z roku na rok obserwujemy nowe generacje tak zwanych „wirusów”, które mają na celu zainfekowanie naszego sprzętu. Część z nich jest na tyle sprytnie zaprojektowana, że są w stanie oszukać oprogramowanie antywirusowe i dostać się do systemu, siejąc w nim poważne spustoszenia, skutkujące np. utratą danych czy błędami systemowymi uniemożliwiającymi uruchomienie sprzętu.
3. Zalanie
Kolejny, wyjątkowo popularny i często spotykany problem. Choć każdy zdaje sobie sprawę z tego, że napoje najlepiej trzymać z dala od laptopa, mało kto się do tego stosuje. Przy odrobinie pecha i przypadku może to skutkować zalaniem laptopa, prowadzącym między innymi do: spalenia płyty głównej, uszkodzenia klawiatury, utraty plików.
4. Przegrzanie
Laptopy, nawet jeśli w danym momencie nie są intensywnie eksploatowane, pracują dzięki wydajnym podzespołom, które generują wysoką temperaturę. W wyniku naturalnego procesu, do środka komputera z czasem dostaje się coraz większa ilość kurzu, sierści i innych pyłków i zanieczyszczeń, które osadzają się na wentylatorze i utrudniają chłodzenie. Jest to coś, czego przez długi czas możemy nie zauważyć, a postępujące szkody prowadzą do systematycznego wzrostu temperatury, niespodziewanych restartów urządzenia, aż wreszcie do uszkodzeń płyty głównej.
5. Błędy produkcyjne
Wyjątkowo częsta przyczyna awarii, w tym przypadku kompletnie niezależna od sposobu użytkowania sprzętu przez jego właściciela. Ludzki błąd popełniony w trakcie procesu konstrukcji laptopa może przejawiać się na różne sposoby. Najczęściej spotykane to: mikropęknięcia w układach zamkniętych BGA, niedokładnie dokręcone śrubki i tym podobne.
Przyczyn awarii laptopów z pewnością znalazłoby się jeszcze sporo. Te jednak są najczęstsze z nich, a co za tym idzie, warto szczególnie zwrócić na nie uwagę żeby oszczędzić sobie (a przynajmniej dołożyć starań, by tak się stało) tych problemów.